0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoPortugalia. Pary homoseksualne będą mogły adoptować dzieci

Portugalia. Pary homoseksualne będą mogły adoptować dzieci

-

fot.Luong Thai Linh/EPA
fot.Luong Thai Linh/EPA

Portugalski parlament przyjął w piątek projekt ustawy zezwalającej parom homoseksualnym na adopcję dzieci. Zmiany w prawie poparło 142 z 230 deputowanych mimo powszechnego sprzeciwu portugalskiego społeczeństwa wobec adopcji dzieci przez osoby tej samej płci.

Za przyjęciem przepisów zezwalających na adopcję dzieci przez homoseksualistów głosowało 86 deputowanych Partii Socjalistycznej (PS), 19 z Bloku Lewicy (BE), 15 komunistów (PCP) oraz dwóch z Portugalskiej Partii Zielonych (PEV) i jedyny w parlamencie przedstawiciel ekologicznej partii Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN). Projekt ustawy wsparło też 19 polityków centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD).

REKLAMA

W głosowaniu, w którym uczestniczyli wszyscy deputowani 230-osobowego Zgromadzenia Republiki, przeciwko umożliwieniu adopcji dzieci parom homoseksualnym głosowało 70 deputowanych PSD oraz 18 reprezentantów ludowo-chadeckej partii CDS-PP.

Przyjęty projekt ustawy, autorstwa socjalistów, przewiduje, że prawo do adopcji dzieci będą mieć w Portugalii nie tylko osoby tej samej płci, które zawarły ślub, ale również pary żyjące ze sobą co najmniej przez dwa lata, nie mające potwierdzenia ze strony urzędu stanu cywilnego.

Jak powiedział PAP Rui Pereira, przewodniczący stowarzyszenia Głos Dziecka (Voz da Crianca), przyznanie homoseksualistom prawa do adopcji dzieci odbyło się z pominięciem debaty publicznej nad prawami najmłodszych. Podkreślił, że opinia portugalskiego społeczeństwa w tej sprawie została całkowicie zignorowana, gdyż powszechnie wiadomo, że jest ona przeciwna adopcji dzieci przez osoby tej samej płci.

“Przyjęcie ustawy dającej homoseksualistom prawo do adopcji to kolejny przykład przepisów przemyconych do parlamentu, które powinny być poddane ogólnonarodowemu głosowaniu. Lobby homoseksualne zdobyło w ten sposób ważny dla siebie przepis. Gdyby kwestię tę poddano pod referendum, z pewnością zostałaby odrzucona przez większość obywateli Portugalii” – powiedział Pereira.

Z opinią szefa stowarzyszenia Głos Dziecka polemizuje przewodniczący organizacji Opus Gay Antonio Serzedelo; jego zdaniem parlament był właściwym miejscem do głosowania w sprawie prawa homoseksualistów do adopcji dzieci.

“Gdyby kwestia ta stała się przedmiotem referendum, nigdy nie zdobylibyśmy tego prawa, gdyż większość Portugalczyków nie jest mu przychylna. Tymczasem nie musimy takich spraw poddawać pod rozwagę wszystkich obywateli, gdyż dotyczą one podstawowych praw człowieka. Stąd w naturalny sposób może nad nimi debatować parlament” – powiedział PAP Antonio Serzedelo.

Działacz organizacji gejowskiej podkreślił, że piątkowa decyzja parlamentu jest “aktem historycznym” dla mniejszości seksualnych w Portugalii.

Prawo do adopcji dzieci przez pary homoseksualne było przedmiotem głosowania w portugalskim parlamencie w 2012 r. i 2013 r. W obu przypadkach większość deputowanych rządzącej wówczas krajem koalicji PSD i CDS-PP odrzucała zgłaszane przez lewicę projekty.

Śluby pomiędzy osobami homoseksualnymi są zgodne z portugalskim prawem od lipca 2010 r. Według statystyk urzędów stanu cywilnego średnio co roku na terenie Portugalii związki takie zawiera 318 par.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091218559 views

REKLAMA

2091218858 views

REKLAMA

2093015317 views

REKLAMA

2091219139 views

REKLAMA

2091219285 views

REKLAMA

2091219429 views