Ponad połowa noworodków w USA to dzieci nieślubne

Waszyngtońska grupa badawcza Child Trends wzięła pod lupę rządowe dane dotyczące nieślubnych dzieci, jakie rodzą się w Ameryce. Opublikowane wyniki są dość szokujące, ponieważ dowodzą, że ponad połowa dzieci urodzonych przez kobiety poniżej 30 roku życia to potomstwo nieślubne. Czy purytańska Ameryka jest gotowa stawić czoła tym danym?

fot. Logo organizacji, która zajmuje się analizowaniem wszelkich danych dotyczących dzieci dorastających w USA

Na zlecenie amerykańskiego rządu grupa badaczy z Child Trends zajęła się analizą danych dotyczących nieślubnych dzieci, które rodzą się w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że w 2009 roku aż 41 proc. wszystkich dzieci urodzonych w USA to dzieci nieślubne. Wśród matek poniżej 30. roku życia dane te są nieco inne – aż 53 proc. nowo narodzonych dzieci wywodziło się ze związków nieformalnych.

Badacze z Child Trends tłumaczą, że tak duża liczba nieślubnych dzieci w USA ma swoje logiczne wytłumaczenie. Obecnie średni wiek, w którym młodzi Amerykanie decydują się stanąć na ślubnym kobiercu to 26 lat. Średni wiek, kiedy młodzi Amerykanie witają na świecie pierwszego potomka wynosi 25 lat. Dlatego też rodzice ponad połowy dzieci żyją w związkach nieformalnych.

Zobacz: Amerykanki coraz częściej rodzą w domu

Dla porównania, w 1980 roku sytuacja młodych małżeństw w USA była odwrotna. Średni wiek, w którym młodzi decydowali się na ślub wynosił 22 lata. Pierwszy potomek zjawiał się średnio rok później. Dziś te proporcje zostały zaburzone.

Sarah McLanahan z Princeton University, autorka książki poświęconej dzieciom wychowywanym w niepełnych rodzinach lub wyjątkowo trudnych warunkach podkreśla, że związki nieformalne stwarzają dużo mniej stabilne środowisko dla dorastających dzieci. Wiele nowo narodzonych Amerykanów będzie wychowywać się w rodzinie niepełnej, co z kolei może prowadzić do problemów z zachowaniem, nadmiernej agresji czy depresji w wieku dojrzewania.

Dane analizowane przez Child Trends dowodzą także istnienia istotnych różnic miedzy poszczególnymi rasami. Wciąż najwięcej nieślubnych dzieci w Ameryce rodzi się w związkach Afroamerykanów (73 proc.). Wśród Latynosów w związkach nieformalnych wychowuje się ponad połowa dzieci. Najlepiej sytuacja wygląda wśród białych – w 2009 roku 29 proc. nowo narodzonych dzieci sklasyfikowana jako nieślubne.

Nie bez znaczenia pozostają również inne czynniki, takie jak np. wykształcenie rodziców. Badania Child Trends dowodzą, że im lepiej wykształceni są rodzice, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie wychowywać się w związku formalnym.

Po raz kolejny okazuje się, że ofiarą decyzji podejmowanych przez dorosłych padają dzieci. W USA każde nowo narodzone dziecko ma aż 41 proc. szans na to, że nie będzie dorastać otoczone opieką rodziców, których łączy węzeł małżeński. Nie jest to wyrok skazujący, jednak badania amerykańskich psychologów dowodzą, że im mniej stabilne środowisko, w jakim wychowują się dzieci, tym trudniejszy ich okres dorastania.

AS

 

Categories: Społeczeństwo

Comments

 1. Katarzyna
  Katarzyna 19 lutego, 2012, 09:23

  A tam,nieprawda,coraz wiecej ludzi decyduje sie na malzenstwo I dzieci po 30,I to jest najlepszy czas na takie decyzje, w polsce zenia sie po 20, Maja po kilka dzieci a po 30 sa juz po rozwodzie-I co to za zycie?

  Reply this comment
 2. yur
  yur 19 lutego, 2012, 12:27

  Witam.
  Właśnie że prawda moim skromnym zdaniem.
  Małżeństwo, bez znaczenia, wzięte w wieku osiemnastu czy osiemdziesięciu lat będzie w pełni udane, jeśli obie strony będą dokładać wszelkich sił, aby tak właśnie było. Partnerstwo, zaufanie, szczerość, lojalność, delikatność, wierność to są tematy na osobne rozważania i refleksje, ale są to także mocne korzenie, które pielęgnowane narodzą silne i potężne drzewo małżeństwa, którego owocami będzie miłość!!! Przy takim podejściu do wspólnego dzielenia tego, co dobre i złe nie ma mowy o nieszczęściu, czy zdradzie… Nie istnieje zawiść i upokarzanie.. Nie ma samotności..
  Za to jesteśmy my… i to jest najważniejsze..

  Reply this comment
 3. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 19 lutego, 2012, 13:23

  „Ponad połowa noworodków w USA to dzieci nieślubne”
  oczywiscie ze tak, czarni tak zyja od lat , to sa matki wychowujace samotnie 3-ke dzieci majace kase od miasta ,mieszkania od miasta tzw section8,a ich ” znajomi” jezdza cadillacami ze alu felgami za kilka tysiecy . standard, trzeba bylo badania robic? 🙂

  Reply this comment
  • imigratorio
   imigratorio 19 lutego, 2012, 20:39

   A ja sadze mariano,ze to o tobie pisza a czarnych zostaw w spokoju,to ich kraj a ty jestes tylko „gosciem” 🙂

   Reply this comment
 4. yur
  yur 19 lutego, 2012, 14:32

  Częściowo nie zgadzam się z Twoją opinią że jeżdżą za alu felgami jak można je kupić nie wychodząc z domu w internecie.

  Reply this comment
  • Mariano_Italiano
   Mariano_Italiano 19 lutego, 2012, 21:32

   jurus a ja napisalem „za” czy „ze” ?,jak juz chcesz sie bawic w detektywa w wylapywaniu literek, rob to porzadnie, inaczej robisz to co mi zarzucach – literoweczki.

   Reply this comment
   • yur
    yur 20 lutego, 2012, 10:37

    „ze” też się nie jeździ, już zapomniałeś polskiej pisowni? Ten portal wymaga pisowni w jakiej jest prowadzony, wiesz skąd wiem pisałeś kiedyś o NETYKIECIE. Dlatego HTH.

    Reply this comment
    • Mariano_Italiano
     Mariano_Italiano 20 lutego, 2012, 11:53

     po pierwsze migasz sie od odowiedzi co cytujesz, po drugie gdzie jest misiu napisane ze tutaj na portalu obowiazuje polska pisownia ( ty tak chcesz?) po trzecie najpierw doczytaj dziadziusiu co to jest netykieta nim zaczniesz kolejne madrosci do zycia wnosic. skup sie na sensie wypowiedzi a nie durnych literowkach lub ogonkach. jesli bede chcial sie od kogos jez polskiego lub jakiegokolwiek innego uczyc to nie od ciebie jurus 🙂

     Reply this comment
     • yur
      yur 21 lutego, 2012, 22:32

      „Portal internetowy Informacje USA, jedyny profesjonalny polskojęzyczny portal wiadomości z USA, jest flagowym przedsięwzięciem korporacji medialnej 4 NEWS MEDIA”

 5. kicia
  kicia 19 lutego, 2012, 19:18

  samotna matka ma duze wsparcie od panstwa…. za porod tez nie placi…..

  Reply this comment
 6. dariusz
  dariusz 20 lutego, 2012, 11:26

  Każdy z państwa proponuje pomysły na życie … ale uwaga:
  życie W Ł A S N E a nie nie dzieci, które jak zwykle „zdarzaja się” przy „okazji seksu” bo jak inaczej?!
  Nad tym, że dziecko wymaga 2 rodziców bo potrzebuje bezpieczeństwa i różnorodności w opiece nie ma się kto zastanawiać. Sex ma być udany i tyle.
  Skutki w postaci dziecka? NIE!
  Chodzi o zabawe a nie o skutki zakażenia albo nie daj Boże, czegoś baaaardziej jeszcze kłopotliwego bo nie do wyleczenia.
  Jak wiadomo seks niesie takie niespodzianki, stąd konieczność zabezpieczenia aż do stabilizacji poglądów determinowanych zwykle sytuacją materialną przynajmniej jednej ze stron.
  I co z tego? Nic. Coraz młodsi próbują i OK. Starszym już się może nie udać…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*