Pew: coraz mniej Amerykanów czyta książki

fot.Cj Gunther/EPA

fot.Cj Gunther/EPA

Kolejny rok z rzędu w Stanach Zjednoczonych spadła liczba czytelników książek drukowanych, natomiast liczba Amerykanów korzystających z e-booków pozostaje względnie taka sama – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Pew Research Center.

Według sondażu Pew, w ostatnich 12 miesiącach siedmiu na dziesięciu dorosłych Amerykanów (72 proc.) przeczytało w całości lub w części jakąś książkę, niezależnie od jej formatu, czy to w formie drukowanej czy też elektronicznej. To spadek w porównaniu z 79 proc. w 2011 roku.

Dane wskazują na spadek liczby Amerykanów, którzy sięgnęli po książkę drukowaną (z 71 proc. w 2011 i 69 proc. w 2014 do 63 proc. w 2015 roku). Odsetek użytkowników e-booków lub audiobooków wyniósł w 2015 roku 27 proc. To o 10 punktów procentowych więcej niż w 2011 roku, ale praktycznie bez zmian w porównaniu z rokiem 2014, gdy 28 proc. Amerykanów deklarowało, że sięgnęło po książkę w formie elektronicznej.

Wśród wszystkich Amerykanów średnia przeczytanych książek w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosła cztery, w tym dla kobiet 5, a dla mężczyzn 3.

Sondaż Pew niemal zbiegł się z danymi o czytelnictwie przedstawionymi przez stowarzyszenie wydawców książek Association of American Publishers. Zgodnie z nimi książki elektroniczne stanowiły w roku 2014 około 20 proc. sprzedaży wszystkich książek, czyli tyle samo, co w latach ubiegłych. Natomiast w pierwszych pięciu miesiącach tego roku sprzedaż e-booków spadła o 10 proc. Jak dotąd daleko jest więc do sprawdzenia się scenariuszy, że książki elektroniczne wyprą te drukowane, co – jak przewidywano kilka lat temu – miało nastąpić już 2015 roku.

Dane stowarzyszenia sprzedawców książek American Booksellers Association (ABA) wskazują natomiast na coraz lepszą pozycję niezależnych księgarni, które w ostatnich latach bardzo silnie odczuły recesję oraz konkurencję ze strony największego na świecie sklepu internetowego Amazon. W 2015 roku ABA liczyła 1712 członków, którzy mieli w USA 2227 księgarni, w porównaniu z 1410 członkami z 1660 księgarniami pięć lat temu. (PAP)

Categories: Ameryka, Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*