Papież: więź między Kościołem a rodziną jest święta i nienaruszalna

Papież Franciszek fot.Fabio Frustaci/EPA

Papież Franciszek fot.Fabio Frustaci/EPA

Papież Franciszek powiedział w środę, że Kościół „uroczyście zobowiązuje się do troski” o rodzinę powstającą w sakramencie małżeństwa. „Więź między Kościołem a rodziną jest święta i nienaruszalna” – podkreślił papież podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Franciszek wezwał do modlitwy za październikowy synod biskupów na temat rodzin. „Synod potrzebuje modlitwy, a nie gadaniny” – dodał.

W katechezie w trakcie audiencji na placu Świętego Piotra papież przypomniał o przypadającej w środę, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzonej w wielu krajach jako Dzień Świętości Życia, 20. rocznicy podpisania przez Jana Pawła II encykliki „Evangelium vitae”.

W encyklice tej, mówił papież, rodzina zajmuje centralne miejsce jako to, w którym rodzi się ludzkie życie. Jan Paweł II – zauważył Franciszek – przypomniał, że „małżeństwo zostało od początku pobłogosławione przez Boga, by tworzyć wspólnotę życia i miłości, której powierzona jest misja prokreacji”.

„Kościół będąc matką, nigdy nie porzuca rodziny, nawet jeśli jest ona upokarzana, raniona i w różny sposób marginalizowana. Nawet, gdy popada ona w grzech albo oddala się od Kościoła; zawsze uczyni on wszystko, co w jego mocy, aby starać się ją uleczyć i uzdrowić, zachęcić do nawrócenia i pojednać ją z Panem” – oświadczył papież.

Następnie Franciszek ogłosił, że wraz ze swymi współpracownikami postanowił zaproponować wszystkim wiernym, by modlili się w intencji październikowego synodu na temat rodziny. Tekst modlitwy otrzymali uczestnicy audiencji generalnej.

Synod, powiedział papież, „musi dać świadectwo miłości Boga do wszystkich rodzin na świecie, nie wykluczając żadnej”. „Zachęcam również do modlitwy tych, którzy czują się oddaleni od Kościoła i nie są już przyzwyczajeni do jej odmawiania” – dodał.

W tekście modlitwy za synod biskupów są m.in. słowa: „Święta Rodzino z Nazaretu, niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza przemocy, zamknięcia i podziałów: ktokolwiek został zraniony albo zgorszony, niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia”.

Wyraża się też życzenie, by synod „mógł przywrócić wszystkim świadomość sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny, jej piękna w Bożym zamyśle”.

Zwracając się do Polaków papież powiedział: Jezus „przyszedł na świat w konkretnej rodzinie, jest z nami, prowadzi nas przez życie”. „Umiejmy dostrzec Jego obecność w każdym małżeństwie, w każdej rodzinie. Niech Jego bliskość opromienia i wspiera wasze życie, pomaga pokonywać trudności, rodzi w sercach prawdziwą radość” – dodał Franciszek.

Po audiencji papież spotkał się z bratem ściętego we wrześniu 2014 roku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego brytyjskiego zakładnika Davida Hainesa, porwanego w Syrii. Mike Haines zaangażował się w szerzenie haseł tolerancji między wszystkimi religiami i zjednoczenia przeciwko ekstremizmowi. Bratu zamordowanego zakładnika towarzyszył w czasie spotkania z Franciszkiem imam z Londynu.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia, Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*