Papież: to skandal, że kobiety zarabiają mniej od mężczyzn

Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

Papież Franciszek nazwał skandalem sytuację, kiedy kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie skrytykował obarczanie kobiet winą za wszystko i dodał, że robi się to od czasów biblijnego Adama.

Zwracając się do ponad 20 tysięcy osób papież podkreślił w katechezie, że chrześcijanie powinni popierać prawo kobiet do równego z mężczyznami wynagrodzenia za pracę. „Dlaczego za coś oczywistego uważa się to, że kobiety powinny zarabiać mniej od mężczyzn?” – zapytał. „Ta nierówność to po prostu skandal” – oświadczył.

W swych rozważaniach wiele miejsca Franciszek poświęcił postawie młodych ludzi, którzy nie chcą zawierać małżeństwa. Mówił, że dominuje „mentalność prowizoryczności”, w której nic nie jest definitywne.

„Młodzi nie chcą się pobierać, zaś w wielu krajach rośnie liczba separacji i spada liczba dzieci” – zauważył. Zachęcił do refleksji nad tym, dlaczego młodzież boi się zawierania trwałych związków. „Dlaczego wolą życie bez ślubu i ograniczoną odpowiedzialność? Czemu także tylu ochrzczonych pokłada niewielką ufność w małżeństwie i rodzinie?” – dodał.

„Trudność pozostania razem zarówno jako para, jak i rodzina prowadzi do coraz częstszego i szybszego zrywania więzów, a dzieci jako pierwsze ponoszą tego konsekwencje” – oświadczył papież. To dzieci są ofiarami separacji – podkreślił Franciszek.

Zwracając uwagę na piękno małżeństwa papież powiedział: „Wydaje się, że dzisiaj nie jest łatwo mówić o małżeństwie jako święcie, które odnawia się w różnych porach”. Według niego „mężczyzna i kobieta, którzy się kochają, to arcydzieło”.

Franciszek wyraził opinię, że trudności z utrzymaniem stabilnego małżeństwa mają nie tylko charakter ekonomiczny. „Wielu uważa, że kryzys małżeństwa został spowodowany przez emancypację kobiet, ale i to należy odrzucić, bo to jest niesprawiedliwość, forma męskiego szowinizmu, próba dominacji nad kobietą” – wskazał papież.

Takie myślenie Franciszek uznał wręcz za kompromitację i zauważył, że to jest jak powtarzanie za biblijnym Adamem, który winą obarczył Ewę mówiąc: „To ona dała mi jabłko”. „Wina jest zawsze kobiety, biedna kobieta, musimy bronić kobiet” – powiedział papież.

Zwracając się do Polaków oznajmił: „Dziękujemy dziś Bogu za świadectwo tak wielu małżeństw, które na całym świecie, ufając łasce Pana i mocy wzajemnej miłości, trwają w sakramentalnej jedności małżeńskiej”. „Wspierajmy modlitwą, radą i pomocą narzeczonych, aby mieli odwagę podjąć ryzyko tworzenia nierozerwalnego związku i z Bożym błogosławieństwem budować szczęśliwe rodziny” – dodał Franciszek.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia, Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*