Papież: stajemy się cywilizacją złych manier i brzydkich słów

The Way of Cross on Good Friday in Rome

Papież Franciszek powiedział w środę, że obecną cywilizację charakteryzują złe maniery i brzydkie słowa, wypowiadane także w życiu publicznym. Podczas audiencji generalnej przestrzegł też przed formalizmem dobrych manier, którymi „popisuje się Szatan”.

Zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra, papież powiedział podczas katechezy na temat wychowania w rodzinie: „Czasem przychodzi na myśl, że stajemy się cywilizacją złych manier i brzydkich słów, jakby był to znak emancypacji; słyszymy je także w życiu publicznym”.

Franciszek zauważył: „Uprzejmość i umiejętność dziękowania są postrzegane jako znak słabości, a niekiedy wywołują wręcz nieufność”. Wyraził przekonanie, że z taką tendencją należy walczyć w rodzinie.

„Musimy – dodał – stać się bezkompromisowi w kwestii nauczania wdzięczności i wyrażania uznania”. Zdaniem papieża są one źródłem godności człowieka i sprawiedliwości społecznej. Jeśli postawy te lekceważone są w życiu rodzinnym, traci na tym także życie społeczne – ostrzegł.

„Chrześcijanin, który nie potrafi podziękować, zapomniał języka Boga” – mówił papież.

Przytoczył słowa, jakie usłyszał kiedyś od prostej, starszej kobiety o tym, że „wdzięczność to roślina, która rośnie tylko w ziemi szlachetnych dusz”.

Przestrzegł zarazem przed „formalizmem dobrych manier, który – jak powiedział – może stać się maską skrywającą nieczułość duszy i obojętność wobec innych”. „Zwykło się mówić: za wieloma dobrymi manierami kryją się złe przyzwyczajenia” – podkreślił.

„Nawet religia nie jest wolna od takiego ryzyka, które sprawia, że jej formalne przestrzeganie zamienia się w światowość duchową” – uważa papież. Dodał, że „Szatan kuszący Jezusa popisuje się dobrymi manierami i jest wręcz dżentelmenem”. Potrzebne jest autentyczne nauczanie dobrych manier, w którym dobre relacje są mocno zakorzenione w miłości do dobra i szacunku do drugiej osoby – wskazał Franciszek.

Jako trzy kluczowe słowa życia rodzinnego wymienił: „czy mogę?”, „dziękuję” i „przepraszam”.

Kierując słowa do polskich pielgrzymów papież pozdrowił wszystkie dzieci w Polsce, które przystępują do pierwszej komunii świętej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia, Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*