Panowie, dziś Dzień Kobiet!

Wbrew powszechnej opinii to wcale nie komunistyczne święto. Obchodzony tradycyjnie 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych i wywodzi się z ruchów robotniczych kobiet, domagających sie równego traktowania. Dziś, niezależnie od genezy i socjalistycznych skojarzeń panowie na całym świecie pamiętają o swoich paniach. Prawdziwe święto mają także kwiaciarnie, bo tulipan czy goździk to nieodzowny element tego dnia.

Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych w USA i Europie. Pierwsze obchody tego święta odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób chciano upamiętnić odbywający się rok wcześniej nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego, które protestowały przeciwko złym warunkom pracy.

Coroczne święto obchodzone 8 marca, ustanowione zostało w 1910 r. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w wielu krajach na wszystkich kontynentach, w tym także w Stanach Zjednoczonych

Tego dnia mężczyźni wręczają swoim kobietom, a także znajomym, córkom czy matkom, kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (np. Rumunia) święto płci pięknej jest równoznaczne z dniem matki.

W Polsce święto było szczególnie popularne w okresie PRL. W latach 80. do charakterystycznych podarunków, takich jak rajstopy, dołączyły kwiaty. Początkowo paniom wręczano goździki, później tulipany.

Obecnie święto kobiet w kraju to przede wszystkim pretekst do organizacji feministycznych „manif”, czyli demonstracji połączonych z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Za pierwowzór dzisiejszego Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia – święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Matronalia były okazją do obdarowywania kobiet prezentami i spełniania ich życzeń przez mężów.

W dniu ich święta, Paniom na wszystkich kontynentach redakcja portalu InformacjeUSA.com  składa najlepsze życzenia!

in


Categories: Społeczeństwo

Comments

  1. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 8 marca, 2011, 15:04

    Dziekuje))

    Reply this comment
  2. tolek
    tolek 8 marca, 2011, 15:24

    Pani hannie wodzynskiej szczegolnie jak rowniez pozostalym kobietom na tym forum przesylam najserdeczniejsze zyczenia wszytkiego co najlepsze ,a hannie wirtualny kosz pachnacych kwiatow.Bawcie sie dobrze!!!

    Reply this comment
  3. tolek
    tolek 8 marca, 2011, 17:50

    A ja zlozylem najserdeczniejsze zyczenia Kobietom z okazji 8 marca z tego forum i bukiet kwiatow dla pani hanny wodzynskiej i administrator usunal dlaczego?

    Reply this comment
  4. tolek
    tolek 8 marca, 2011, 18:54

    Dziekuje administratorowi!

    Reply this comment
  5. krolik
    krolik 8 marca, 2011, 19:04

    Pamietam pierwszy gozdzik z okazji Dnia Kobiet w pracy, bo byla to niezapomniana chwila, bo laczyla sie z mlodoscia i niezaleznoscia..oznaka, ze nie bylo sie kuchta domowa….czasem sie smieje, ze to byl jedyny dzien w roku tzn. szkoleniowy dla chlopow, by deko zachodniej kultury zaprezentowali…:) Jak Ci chlopi sie meczyli..:) napewno tamci mezczyzni nie wspominaja dobrze nieporadnych cwiczen jak publicznie kwiatkami zonglowac…kobiet nie rozumiem ? czyzby tez czuly sie za malo kobiece ? Ja kocham wszelkie swieta, moga byc hinduskie, zydowskie czy wloskie, bo przeciez najwazniejsze bylo skrasc bosowi buziaka bez flirtu oczywiscie…:) … a gozdzik z dnia kobiet byl znacznie sympatyczniejszy niz paczki pracownicze na Swieta bozego narodzenia, gdzie toczyly sie boje, ze zwiazkowcy z fakturami chachmecili….
    WSZYSTKIEGO Ulubionego zycze I REDAKCJI i Dla wszystkich z Forum….:)

    Reply this comment
  6. kicia
    kicia 8 marca, 2011, 19:33

    cos malo tych panow….. 🙁

    Reply this comment
  7. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 8 marca, 2011, 19:35

    Wypada tylko Panu Tolkowi podziekowac.

    Reply this comment
  8. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 10 marca, 2011, 19:02

    chcialam zlozyc wzystkim Panom zyczenia z okazji ich dnia))

    Reply this comment
  9. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 10 marca, 2011, 19:03

    wszystkim oczywiscie))

    Reply this comment
  10. hmmm
    hmmm 8 marca, 2012, 04:54

    Dobrze wiedziec, ze krolik to Zboj Madej.

    Reply this comment
  11. klim z chicago
    klim z chicago 8 marca, 2012, 06:11

    Swieto Kobiet to komunistyczne swieto, zobacze po wpisach ile jest tutaj komuchow i kim sa ci ludzie.

    Reply this comment
  12. klim z chicago
    klim z chicago 8 marca, 2012, 06:14

    I jak widac swieto to ma tez poganskie korzenie, jak wiec chrzescijanie moga obchodzic poganskie swieta?-„Za pierwowzór dzisiejszego Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia – święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Matronalia były okazją do obdarowywania kobiet prezentami i spełniania ich życzeń przez mężów.”

    Reply this comment
  13. Katarzyna
    Katarzyna 8 marca, 2012, 06:22

    Dziekujemy,dziekujemy panowie I chcialam bardzo pozdrowic hanie,dawno cie niebylo z nami!!!

    Reply this comment
  14. Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 8 marca, 2012, 06:57

    wszystkim naszym kobietkom kFiatek od mariano ….cmok, cmok
    http://dajerade.com/obrazek/1216/

    Reply this comment
  15. Brian
    Brian 8 marca, 2012, 08:01

    Kobiety !! Dzisiaj są moje urodziny 😉

    Reply this comment
  16. yur
    yur 8 marca, 2012, 11:27

    Wszystkim Paniom życzę wszystkiego najlepszego w dniu ich święta!!! Wszystkim „twardym facetom”, którzy twierdzą, że dnia kobiet nie obchodzą przypominam, że to nie ich święto, a kobiece – no, chyba, że tacy faceci nie mają jaj w spodniach i są zniewieściałymi mięczakami.

    Reply this comment
    • klim z chicago
      klim z chicago 8 marca, 2012, 16:29

      a nie przyszlo ci do glowy, ze niektorzy tego swieta nie obchodza, bo sa wierni Bogu i neopoganskich swiat nie obchodza lub obchodza je bokiem.

      Reply this comment
      • Mariano_Italiano
        Mariano_Italiano 8 marca, 2012, 18:18

        to po co sie udzielasz w komentarzach dotyczach swiat – zarowno bozego narodzenia czy nawet dnia kobiet. wy obchodzicie tylko co miesiac dzien kiedy musiscie kase cwaniakom z brooklinu wysylac , na tym wasze swieta sie zaczynaja i koncza

        Reply this comment
      • yur
        yur 9 marca, 2012, 12:22

        Wielbienie kobiet w jaki kolwiek sposób jest domeną mężczyzn „twardy facecie”. Każda okazja bez względu na wyznanie jest dobra. W przesłaniu Boga jest miłość i uwielbienie dla drugiego człowieka.

        Reply this comment
  17. ewa
    ewa 8 marca, 2012, 17:43

    Święto- geneza

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*