Nowy Jork niekwestionowaną stolicą mody

Nowy Jork niekwestionowaną stolicą mody

Najsłynniejsze marki, najlepsze modelki i tydzień mody z najwyższej półki. Od 6 do 13 lutego w Nowym Jorku trwał Mercedes-Benz Fashion Week. Rozpoczął on jeden z najważniejszych miesięcy w roku dla całej branży. Tuż po nim startuje Londyn, a następnie Mediolan i Paryż, gdzie zaprezentowane zostaną kolekcje na jesień i zimę 2014/2015.

Nowojorski pokaz utrwalała dla nas migawką Kasia Jarosz. Jak widać, w nadchodzącym sezonie, królować będą kolory czerwieni, granatu, fioletu i beżu.

DennisBasso2

fot.Kasia Jarosz

W tegorocznym rankingu Top Global Fashion Capital wskazującym na najbardziej modne stolice świata Nowy Jork zajął pierwszą pozycję. Amerykańska stolica mody wyprzedziła w tym rankingu Paryż i Londyn.

Nowy Jork został okrzyknięty najmodniejszym miastem na świecie. Wielkie Jabłko wyprzedziło w tegorocznym rankingu Top Global Fashion Capital przygotowanym przez Global Language Monitor m.in. Londyn, który w 2011 i 2012 roku uzyskał ten tytuł.

„Nowy Jork znalazł się na szczycie tego rankingu dzięki zdyscyplinowanemu, metodycznemu i kreatywnemu podejściu do swojej branży modowej” – powiedziała Bekka Payack, dyrektor ds. mody z firmy Global Language Monitor, która przygotowała zestawienie.

W pierwszej trójce najmodniejszych światowych stolic znalazły się również Paryż i wspomniany wcześniej Londyn.

„Paryż jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o modę haute couture. Nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, gdyż ta gałąź mody stanowi wielowiekowe dziedzictwo Francji. Paryż uplasował się również wysoko w kategorii pret-a-porter” – dodaje Payack.

W pierwszej dziesiątce notowania znalazły się również takie miasta jak: Los Angeles, Barcelona. Rzym, Berlin, Sydney, Antwerpia i Szanghaj. Co ciekawe, poza pierwszą dziesiątką znalazł się Mediolan, który w 2009 roku nosił miano najmodniejszego miasta, co więcej przez Mediolan umownie uznawany za jedną ze stolic mody w ciągu ostatnich lat nigdy nie był notowany poniżej pierwszej dziesiątki. W tym roku zajął pozycję 12.

Stolicą mody określane jest miasto, które ma istotny wpływ na międzynarodowe trendy w modzie i jest kluczowym ośrodkiem przemysłu modowego. Działalność w tym zakresie – projektowanie, produkcja i sprzedaż detaliczna wyrobów odzieżowych, liczba pokazów mody i targów związanych z modą generuje znaczne przychody dla wskazanego miasta.

Powszechnie wymienia się cztery główne stolice mody na świecie, znane, jako „wielka czwórka” są to Mediolan, Nowy Jork, Paryż i Londyn.

(inf. wł.PAP Life)

Zdjęcia Kasia Jarosz

 

Categories: Różne, Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*