Nietypowe stypendia dla licealistów od założyciela PayPal

Współzałożyciel internetowego serwisu płatniczego PayPal, Peter Thiel przeznaczył 2, 4 mln dol. dla 24. amerykańskich licealistów, którzy zrezygnują z rozpoczęcia nauki na prestiżowych uniwersytetach.  W ramach programu stypendialnego pod nazwą the 20 Under 20  wybrani  na drodze konkursu absolwenci szkół średnich otrzymają po 100 tys. dol. na wdrożenie w życie swoich projektów z dziedziny technologii, nauki, gospodarki.

Mark Thiel, współzałożyciel internetowego serwisu płatniczego PayPal

Zdaniem filantropa  z San Francisco każdy z wybranych stypendystów ma potencjał na zmianę świata w dziedzinie zaprezentowanej w szczegółowym projekcie. Dając im pieniądze na rozpoczęcie działalności przedsiębiorczej Thiel uważa, że oferuje im szansę na realizacje ich pomysłów w realnym świecie, zaś społeczeństwu na skorzystanie z innowacji proponowanych przez wybitnych młodych ludzi. 

Współzałożyciel serwisu PayPal twierdzi, że Ameryka zbyt małą wagę przykłada do nowatorskich rozwiązań; według Thiela trzeba czasami radykalnych posunięć, by pchnąć rozwój cywilizacyjny. Takim  pomysłem ma być jego program  the 20 Under 20 (20. poniżej 20.)

Każdy z wybranych licealistów musiał spełnić kryteria wiekowe (poniżej 20 lat) oraz zadeklarować, że mimo przyjęcia do często  prestiżowych szkół wyższych, zrezygnuje z kontynuowania nauki, by całkowicie poświęcić się swojemu projektowi (od  oprogramowania podnoszącego poziom nauczania w szkołach średnich, poprzez tanie biopaliwa, aż po roboty domowe zastępujące ludzi).

W Stanach Zjednoczonych trwa dyskujsa na temat zadłużeń absolwentów szkół wyższych kończących naukę z ogromnym pożyczkami, które muszą spłacać długo po zakończeniu nauki.

Krytycy stypendiów Thiela zarzucają mu, że promowanie lekceważenia dalszej edukacji dezorientuje młodych ludzi, którzy mają mniejsze szanse na znalezienie pracy niż ich wykształceni rówieśnicy.

– Nie każdy może być Markiem Zuckerbergiem – przekonują, nawiązując do założyciela Facebooka, który nie ukończył studiów na Harvardzie.

AG

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*