Naukowcy potwierdzają – zakupy poprawiają humor

Naukowcy potwierdzają – zakupy poprawiają humor

Zakupy mogą być skutecznym sposobem na poprawę nastroju – twierdzą badacze. Specjaliści wskazują, że „terapia zakupowa” pomaga skutecznie walczyć z melancholią. 

fot.Andrew Gombert/PAP/EPA

fot.Andrew Gombert/PAP/EPA

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan twierdzą, że zakupy to skuteczna metoda na walkę ze smutkiem. Badacze podkreślają jednak, że nie wystarczy jedynie udać się do centrum handlowego i przyglądać się witrynom sklepowym.

Eksperyment wykazał, że kupienie sobie czegoś trzy razy bardziej skutecznie poprawia nastrój niż jedynie przeglądanie sklepowego asortymentu. Co więcej osoby, dla których motywacją była poprawa nastroju, były bardziej usatysfakcjonowane po wizycie w sklepie.

Choć naukowcy potwierdzają, że zakupy poprawiają nastrój, wciąż zastanawiają się nad tym, dlaczego właśnie taka forma spędzania czasu pozytywnie wpływa na samopoczucie – czy poprawa nastroju wynika z rozrywki, czy po prostu humor staje się lepszy wraz z upływem czasu.

„Nasze badania sugerują, że dokonywanie wyborów podczas zakupów może pomóc przywrócić poczucie osobistej kontroli i zmniejszyć smutek. Często powtarza się, że smutek, który motywuje do zakupów jest niebezpiecznym zjawiskiem. Naszym zdaniem nie należy tego demonizować. Jak widać zakupy mogą być skuteczną formą terapii” – wyjaśniają badacze. (PAP Life)

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*