Najmniej i najbardziej stresujące zawody w USA

Marzy ci się bezstresowa praca? Zostań profesorem na uniwersytecie. To właśnie wykładowca akademicki znalazł się na pierwszym miejscu listy najmniej stresujących profesji w USA, przygotowanej przez portal CareerCast.com. Wśród najbardziej stresujących zawodów w 2013 roku znalazły się żołnierz i strażak.

fot. Najmniej stresującym zawodem w USA jest praca wykładowcy akademickiego z tytułem profesora

Eksperci ze specjalizującego się w pośrednictwie pracy i rozwoju zawodowym portalu przeanalizowali w sumie 200 różnych profesji, biorąc pod uwagę szereg różnych czynników: od podróży służbowych, konkurencji, przez warunki pracy, wysiłek fizyczny i ryzyko utraty zdrowia lub życia po perspektywy awansu i stabilność zatrudnienia. Lista aktualizowana jest na początku każdego roku z uwzględnieniem zmian społecznych i ekonomicznych.

Po raz pierwszy w 20-letniej historii rankingu na pierwszym miejscu listy najmniej stresujących zawodów znalazł się wykładowca akademicki. „Profesorowie są w pewnym sensie królami w swym własnym królestwie. Wydają polecenia, których studenci muszą słuchać” – mówi Tony Lee z CareerCast.com. Podkreśla także, że mniej stresująca praca przekłada się zazwyczaj na większe zadowolenie z wykonywanego zawodu i lepszy stan zdrowia.

Wykładowcy akademiccy zepchnęli na trzecie miejsce ubiegłorocznych zwycięzców –  techników archiwizacji dokumentacji medycznej.  Na drugim miejscu listy najmniej stresujących zawodów znalazł się krawiec.

W ranking najbardziej stresujących profesji od kilku lat na czołowej pozycji znajduje się personel wojskowy. Najbardziej stresującą pracę wykonują żołnierze. Tuż za nimi uplasowali się generałowie. Trzecią pozycję zajmują strażacy.

Tony Lee z CareerCast.com podkreśla jednak, że stres jest pojęciem względnym i jest bardzo różnie odbierany przez indywidualne osoby.

„Można powiedzieć, że strażak wbiega do płonącego domu pod wpływem adrenaliny i nie jest zestresowany. Obiektywnie rzecz biorąc większość z nas przyzna jednak, że wejście do płonącego budynku jest stresującą sytuacją”.

Oto najmniej stresujące zawody w 2013 roku:

 1. Wykładowca uniwersytecki z tytułem profesora
 2. Krawiec
 3. Technik archiwizacji dokumentacji medycznej
 4. Jubiler
 5. Technik laborant
 6. Audiolog
 7. Dietetyk
 8. Fryzjer
 9. Bibliotekarz
 10. Operator wiertatek kolumnowych

Najbardziej stresujące profesje w 2013 roku:

 1. Żołnierz
 2. Generał armii
 3. Strażak
 4. Pilot komercyjnych samolotów pasażerskich
 5. Specjalista z zakresu Public Relations
 6. Menadżer w wielkiej korporacji
 7. Fotoreporter
 8. Dziennikarz prasowy
 9. Taksówkarz
 10. Policjant

mp

Categories: Społeczeństwo
Tags: praca, stres

Comments

 1. Brian, California
  Brian, California 25 stycznia, 2013, 11:42

  Fotoreporter? Nie sądze, chyba że korespondent na wojnie.

  Reply this comment
 2. Charlie_Charlie
  Charlie_Charlie 25 stycznia, 2013, 14:01

  ja na pierwszym miejscu najbardziej stresujacych umiescilbym
  1. charlie-charlie- codzienne czytanie belkotu burakow z belmontu
  ale coz- misji sie nie wybiera….

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*