„Murzyn” znika ze spisu powszechnego

Amerykańskie  Biuro Spisu Powszechnego usuwa znajdujące się od ponad stu lat w użytku słowo „Murzyn” ze swoich kwestionariuszy. Uznano, że większość czarnoskórych już się z nim nie identyfikuje, a wręcz uważa je za obraźliwe.

fot. www.census.gov/ Z formularzy Biura Spisu Powszechnego znika określenie przynależności rasowej "Negro"

fot. www.census.gov/ Z formularzy Biura Spisu Powszechnego znika określenie przynależności rasowej „Negro”

Urzędnicy doszli do wniosku, że określenie „Negro” jest przestarzałe i wielu czarnoskórych uważa je za obraźliwe. Do wyboru przy podawaniu rasy pozostaną terminy: „czarnoskóry” („black”) i „Afroamerykanin” („African-American”).

Nowe ankiety pojawią się w przyszłym roku przy okazji dorocznego badania American Community Survey, w którym bierze udział ponad 3,5 mln amerykańskich gospodarstw.

Słowo „Negro”, pochodzące z czasów portugalskich i hiszpańskich konkwistadorów, pojawiło się po raz pierwszy w spisie powszechnym w 1900 roku i oznaczało osoby afrykańskiego pochodzenia. Termin ten nie miał negatywnego wydźwięku aż do początku ruchów na rzecz praw obywatelskich w latach 60. XX wieku.

Obecnie, o ile słowo „Negro” (pisane z wielkiej litery) akceptuje się w kontekście historycznym, o tyle spokrewnione z nim „nigger” ma zdecydowanie zabarwienie pogardliwe.

as

 

Categories: Społeczeństwo

Comments

  1. eldorado
    eldorado 26 lutego, 2013, 15:54

    To jak teraz mamy pisać „czarny” po łacinie?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*