Mniejszości etniczne przegrywają z fiskusem

Polityka amerykańskiego urzędu podatkowego (IRS) jest wymierzona w podatników pochodzenia afro-amerykańskiego i latynoskiego – taki wniosek wypływa z raportu sporządzonego dla dwutygodnika Fortune. Fiskus najbardziej ściga najbiedniejszych.

fot. Badania wykazują, że IRS najczęściej ściga najmniej zamożnych podatników

Badania przeprowadził Thomas M. Evans, dyrektor generalny TaxLifeboat – firmy, która zajmuje się doradztwem podatkowym w kwestiach związanych z działalnością IRS. Raport został opublikowany pod tytułem „Wpływ polityki IRS na mniejszości etniczne”.

Evans wyraźnie podkreśla w swojej publikacji, że decyzje i działania IRS, które okazują się niekorzystne dla mniejszości etnicznych, nie są przeciwko nim kierowane i jest to kwestia przypadku. Autor badań uważa, że problemy wynikają z nadzwyczaj surowej i nazbyt zautomatyzowanej polityki windykacyjnej agencji, która trwoni pieniądze podatników na ściganiu obywateli o niskich zarobkach, którzy albo nie mają z czego płacić, albo są dłużni śmiesznie małe kwoty.

IRS nie określa pochodzenia etnicznego Amerykanów, w których wymierza swoją politykę. Dlatego, aby przeprowadzić to badanie Evans musiał wziąć pod uwagę 1000 okręgów pocztowych, w których IRS musiało interweniować najczęściej w okresie od lipca 2009 do lipca 2010 roku. Następnie badacz zestawił je ze spisem powszechnym z 2000 roku w celu określenia danych odnośnie populacji zamieszkującej te okręgi. Okazało się, że w społecznościach, w których ściąganie podatków jest najsurowsze, mieszka 22 proc. Afroamerykanów i 24 proc. Latynosów. To odestki dwukrotnie wyższe niż średni odsetek mniejszości w USA.

Na pierwszych dwudziestu miejscach pod względem ściągalności podatków znalazły się zarówno duże miasta, takie jak Nowy Jork czy Chicago, jak i dzielnice podmiejskie.

Dlaczego zatem decyzje i działania IRS uderzyły w mniejszości? Odpowiedź jest prosta – ponieważ mniej zamożni mieszkańcy, w tym ludność czarnoskóra i latynoska, zgodnie z wynikami badań Evansa popełniają wykroczenia, które znacznie łatwiej jest wykryć. Należy do nich na przykład niewypełnianie zeznań albo korzystanie ze zbyt wielu ulg podatkowych i odliczeń. To wywołuje automatyczne analizy dokonywane przez agencyjny system komputerowy, co z kolei prowadzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego i nałożenia na niezdyscyplinowanego podatnika ewentualnej kary, takiej jak przejęcie wynagrodzenia, zajęcie majątku czy zamrożenie konta bankowego.

Według Evansa, wykroczenia podatkowe wynikają najczęściej z niewiedzy i nieświadomości podatników; są więc zwykle niezamierzone. Dlatego badacz podkreśla, że obywatele powinni być informowani o wszelkich zobowiązaniach wobec fiskusa zanim zostaną im naliczone olbrzymie odsetki i kary. Evans uważa też, że IRS powinien przeznaczyć większe środki na edukację podatników, którzy nie rozumieją istotności wypełniania zeznań, a także uprościć system, co spowodowałoby większe przestrzeganie prawa wśród obywateli.

MO (CNN Money)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Społeczeństwo

Comments

 1. Anonim
  Anonim 3 grudnia, 2010, 13:45

  logika idioty !
  22% czarnych + 24% mexykow = 46%
  czyli 54% bialych placi
  To kiedy najbardziej scigaja mniejszosci ? No chyba,ze czarni i mexyki maja wcale nie placic.

  Reply this comment
 2. Anonim
  Anonim 3 grudnia, 2010, 13:55

  mexyki za wszechobecne „Se habla español” powinni placic podwojnie !
  az strach zadzwonic do jakiegos biura, bo nie ma pewnosci czy ktos bedzie mowil po angielsku

  Reply this comment
 3. renia
  renia 3 grudnia, 2010, 14:10

  O tak? A wy tak wszyscy trzaskacie po angielsku? Setki tysiecy Polakow ledwie sie umieja dogadac! Pracuje jako tlumacz w miejskiej instytucji i slysze jak brzmi ten angielski co niektorych rodakow. Rozmumiem, wiele, ale to w jaki sposob niektorzy z nich zrobili obywatelstwo jest naprawde niepojete!

  O tym ze Polonia nie zna angielskiego swiadczy fakt, ze w wiekszosci miejskich i stanowych instytucji w Chicago czy w Nowym Jorku zatrudnione sa osoby mowiace po polsku. Najwidoczniej jest zapotrzebowanie.
  Wiec nie wypominajcie latynosom. Ich tu jest po prostu wiecej, wiec i hiszpanski slyszy sie czesciej.

  Jak jestescie takie kozaki to nie chodzcie na polskie msze w kosciolach, nie robcie zakupow w polskich sklepach, nie leczcie sie u polskich lekarzy. I nie umieszczajcie komentarzy po polsku!

  Reply this comment
 4. Anonim
  Anonim 3 grudnia, 2010, 14:37

  jeszcze nigdy nie udalo mi sie spotkac normalnej „baby” o takim imieniu (moze mialem pecha ?)
  Chcialas powiedziec,ze na polskiej stronie mam pisac po angielsku ?
  Czy aby cie nie pogielo?
  bucholtz chcial zeby go wszyscy kochali, ty czytasz to ma byc po angielsku?
  a psychiatre kiedy ostatnio widzialas?
  czy oprocz milosci do mexykow masz jeszcze jakies wymagania?

  Reply this comment
 5. Anonim
  Anonim 3 grudnia, 2010, 14:46

  inna sprawa,ze tez sie dziwie jak niektorzy dostaja obywatelstwo nie znajac jezyka i historii

  Reply this comment
 6. renia
  renia 3 grudnia, 2010, 14:52

  Ja przynajmniej mam odwage podpisac sie wlasnym imieniem.

  Nikt ci nie kaze kochac „meksykow” – jak ich nazywasz pogardliwie w polonijnej gwarze. Juz samo to swiadczy o twojej kulturze.

  Nie badz jednak hipokryta. Zacznij wymagac od swojej mniejszosci, a potem wytykaj innym ich niedoskonalosci.

  Wypominasz innym nieznajomosc angielskiego – to pochwal sie swoja! Nawet tutaj, na polskojezycznym forum.

  Apropos obywatelstwa: nie sztuka wykuc na pamiec kilka zdan. Znam dziesiatki takich „obywateli”. „Szpanowac” paszportem przed rodakami potrafia. Gorzej jak ich jakis Amerykanin o wskazanie drogi poprosi.
  Nie daj Boze nie pytaj ich kto jest ich kongresmanem!

  Reply this comment
 7. DOKTOR COTOBOLI
  DOKTOR COTOBOLI 3 grudnia, 2010, 15:05

  a skad to madralo wiesz ze nie znaja .sam pochodzisz z dziadowizny a chwalby na dwie torby a do jednej nie ma co wziasc i ta pani tez

  Reply this comment
 8. hanna wodzynska
  hanna wodzynska 3 grudnia, 2010, 15:44

  Dzieki Reniu masz racje ,super napisalas))

  Reply this comment
 9. hanna wodzynska
  hanna wodzynska 3 grudnia, 2010, 15:47

  Reniu, ale pamietasz kiedys w Polsce msze byly odprawiane po Lacinie i tez niewiele rozumialam.

  Reply this comment
 10. tiki
  tiki 3 grudnia, 2010, 21:38

  Anonymous ty zawsze nie masz racji bo ty glupi jestes??

  Totalne zero reprezntuje soba ten czlowiek w jakiej kolwiek dyskusji!!! matol!!!

  Reply this comment
 11. anna
  anna 4 grudnia, 2010, 19:12

  tiki,zgadzam sie z toba w 100%!!!!!!moze te komentarze to jedyna szansa aby sie pokazac i wykazac-wiec Anonymous pisz dalej a my-sie posmiejemy i ci wspolczujemy

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*