Małżeństwa jednopłciowe cieszą się rekordowym poparciem

Amerykanie coraz przychylniej zapatrują się na legaizację związków jednopłciowych. Poparcie dla małżeństw osób tej samej płci wzrosło w przeciągu ostatniego roku do rekordowych 58 proc. – wynika z opublikowanego we wtorek sondażu dla „Washington Post” i ABC News.

gay-coupleJeszcze w 2010 roku przeciwnicy małżeństw gejów mieli przewagę nad zwolennikami, a w 2006 roku przeciwników było nawet dwukrotnie więcej niż zwolenników – przypomina „Washington Post”.

Siedem lat później obraz jest zupełnie inny. Obecne poparcie dla małżeństw osób tej samej płci odzwierciedla „niezwykły i niezwykle szybki zwrot” w amerykańskiej opinii publicznej w jednej z najbardziej emocjonalnych i politycznie dzielących kwestii – ocenia dziennik.

Z sondażu wynika, że 81 proc. osób w wieku 18-29 lat w pełni popiera małżeństwa gejów. To poparcie maleje do 44 proc. w grupie wiekowej powyżej 65 lat, ale i tak jest stosunkowo wysokie. Choć większość zwolenników Partii Republikańskiej wciąż jest przeciw, to wśród Republikanów poniżej 50. roku życia jest mała przewaga popierających takie związki małżeńskie.

W poniedziałek poparcia dla małżeństw gejowskich udzieliła była sekretarz stanu Hilary Clinton, nieoficjalna faworytka w wyborach prezydenckich w 2016 roku. W nagraniu wideo umieszczonym w internecie na stronie „Human Right Campaigne” Clinton zadeklarowała, że jej wsparcie dla małżeństw gejów i lesbijek nie tylko odzwierciedla jej osobiste przekonania, ale „jest to też sprawa polityki i prawa”.

W kampanii prezydenckiej w 2008 roku Clinton opowiedziała się za „związkami cywilnymi” osób tej samej płci, ale nie małżeństwami. Clinton nie jest jedynym potencjalnym kandydatem Partii Demokratycznej w wyborach w 2016 r., który ostatnio zmienił zdanie w tej sprawie. Wcześniej zrobili to m.in. wiceprezydent Joe Biden oraz gubernatorzy stanów Maryland i Nowego Jorku – przypomina gazeta.

W przyszłym tygodniu w Sądzie Najwyższym USA odbędą się dwa uważnie śledzone przesłuchania dotyczące prawnych ograniczeń dla związków tej samej płci. Jedno dotyczy stanu Kalifornia, gdzie przegłosowano propozycję, by zakazać takich związków w tym stanie, a drugie stanowi wyzwanie dla przyjętego w 1996 roku Aktu obrony małżeństwa (Defense of Marriage Act). Prawo to wstrzymuje federalne uznanie małżeństw tej samej płci w dziewięciu stanach, w tym w Dystrykcie Kolumbii, gdzie są one legalne.

(PAP)

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*