0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoLegalnie, ale bez obywatelstwa

Legalnie, ale bez obywatelstwa

-

Ponad 60 proc. z 5,4 mln imigrantów z Meksyku, którzy przebywają na terenie USA legalnie i mogliby w każdej chwili ubiegać się o obywatelstwo, nie decyduje się na ten krok. Według danych Census Bureau dla Pew Hispanic Center zaledwie 36 proc. tej grupy decyduje się na proces naturalizacji. To znacznie mniej niż w innych mniejszościach etnicznych. Dlaczego tak się dzieje?

fot. Zaledwie 36 proc. uprawnionych do tego Meksykanów przeszło w 2011 roku proces naturalizacji
fot. Zaledwie 36 proc. uprawnionych do tego Meksykanów przeszło w 2011 roku proces naturalizacji

Przygotowanie i debata nad nową reformą imigracyjną, która ułatwi imigrantom przebywającym na terenie USA uzyskanie obywatelstwa, to jeden z najważniejszych projektów Baracka Obamy przewidzianych na ten rok. Imigranci z Meksyku to najliczniejsza grupa, w stronę której skierowany jest ten projekt – szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych przebywa obecnie nielegalnie nawet 6 mln Meksykanów. To ponad połowa całkowitej liczby imigrantów z tego kraju.

REKLAMA

Meksykanie to grupa, wśród której znajduje się największa liczba stałych rezydentów USA (4 mln), przebywających na terenie kraju zupełnie legalnie i posiadających Kartę Stałego Pobytu (tzw. zielona karta).

Badanie przeprowadzone przez Pew Research Center dowodzi, że nawet gdyby zaoferowano meksykańskim imigrantom możliwość stosunkowo łatwego przeprowadzenia procesu naturalizacji, nie wszyscy by z niej skorzystali. Bardzo duża grupa wybrałaby opcję Karty Stałego Pobytu. To rozwiązanie pośrednie – uniemożliwa deportację, pozwala na podjęcie legalnej pracy i obliguje do płacenia podatków, ale nie oferuje pełnych praw obywatelskich. Posiadacze Karty Stałego Pobytu nie mogą głosować w wyborach.

Krajowe badanie hiszpańskojęzycznych imigrantów wykazało, że 9 na 10 ankietowanych, którzy nie podjęli procesu naturalizacji spotykają się z różnego typu przeszkodami. 26 proc. przyznało, że nie włada biegle językiem angielskim, a 18 proc. wymieniło przeszkody natury administracyjnej – wysokie koszta. Badanie Pew Research Center dowiodło, że tylko 30 proc. imigrantów z grupy Latynosów włada językiem angielskim bardzo dobrze lub całkiem dobrze.

W 2011 roku zaledwie 36 proc. uprawnionych do tego Meksykanów przeszło w USA proces naturalizacji.  Dla porówania, tę samą drogę przeszło 68 proc. z grupy pozostałych imigrantów przebywający na terenie USA.

AS

Zobacz także: Amerykanie otwarci na obywatelstwo dla imigrantów

REKLAMA

2091290659 views

REKLAMA

2091290959 views

REKLAMA

2093087418 views

REKLAMA

2091291240 views

REKLAMA

2091291386 views

REKLAMA

2091291530 views