Koniec gazet – nadeszła era Internetu

Czerpanie wiadomości z internetu stało się w Stanach Zjednoczonych popularniejsze od czytania gazet. Tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez centrum badania opinii publicznej, Pew Research Center.newspapers-vs-internet
Najważniejszym źródłem informacji są nadal lokalne i krajowe stacje telewizyjne. Internet znalazł się na trzecim miejscu, wyprzedzając tradycyjne gazety, ustępując radiu. Najpopularniejsze portale informacyjne w USA to Google News i AOL, a także CNN i BBC. Wiadomości w internecie codziennie przegląda 61 proc. badanych. Większość korzysta z co najmniej dwóch portali. Kanały ogólnokrajowej telewizji informacyjnej NBC, CNN czy Fox ogląda nieco więcej, bo 71 proc. respondentów. 78 proc. badanych deklaruje, że ogląda kanały telewizji lokalnej.

61 proc. ankietowanych podało, iż niemal codziennie korzysta z wiadomości on-line. 54 proc. słucha wiadomości radiowych, 50 proc. czyta prasę lokalną, a zaledwie 17 proc. gazety ponadregionalne.

Eksperci podkreślają, że gazety w wersji papierowej sprzedają się coraz słabiej w wielu krajach świata, także w Polsce. Dotknięci kryzysem wydawcy zapowiadają, że niedługo zaczną pobierać opłaty za internetowe wydania gazet. „New York Times” ma to zrobić już w przyszłym roku.

W internecie Amerykanie sprawdzają przede wszystkim pogodę, wiadomości krajowe oraz informacje dotyczące zdrowia i medycyny. Sondaż ośrodka Pew Research Center wskazuje na rosnące znaczenie portali społecznościowych. Z badań wynika również, że Amerykanom nie wystarcza już siedzenie w domu przed komputerem. 1/4 mieszkańców Stanów Zjednoczonych korzysta z internetu za pomocą telefonu komórkowego, a według ekspertów, liczba ta będzie rosła z roku na rok.

BK (IAR, PAP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*