Kiczowate, świąteczne swetry podbijają Amerykę

Renifery, Mikołaje, choinki i bałwany – im więcej i bardziej kiczowato – tym lepiej. Amerykę opanowała nowa moda: na brzydkie, świąteczne swetry. W Internecie powstają nowe sklepy, a magazyny z używaną odzieżą przeżywają prawdziwe oblężenie. Bo na „ugly sweater party” koniecznie trzeba założyć świąteczny sweterek, obwieszony dekoracjami niczym choinka.

fot. Kiczowate świąteczne przeżywają renesans

W Internecie działa co najmniej kilka sklepów, gdzie zaopatrzyć się można w swetry rodem z lat 80. Bogaty asortyment używanych półgolfów, kamizelek i pulowerków, bogato i pstrokato zdobionych, znaleźć można na www.Uglysweaterstore.com, www.Buyuglysweaters.com, www.Uglychristmassweaterparty.com czy www.Baadsheep.com. Także sklepy z używaną odzieżą nie mogą narzekać. W magazynach Slavation Army czy Village Discount tysiące klientów – wśród nich wielu młodych, zamożnych pracowników dużych korporacji – poszukuje jak najbardziej kiczowatego swetra na świąteczne przyjęcie. Bo w tym sezonie w dobrym tonie jest zaimponować współpracownikom okazałym reniferem lub kolorową choinką rozpostartą na piersi.

Za popularyzatora kiczowatych, kolorowych swetrów uważa się Billa Cosby’ego, który w latach 80-tych jako doktor Cliff Huxtable paradował w nich w serialu „The Bill Cosby Show”. Kto z nas nie miał w szafie przynajmniej kilku egzemplarzy podobnych swetrów, które z czasem stały się synonimem braku dobrego gustu?

Po trzech dekadach wzorzysty sweter powraca jednak do łask w wersji świątecznej i cieszy się w USA ogromną popularnością. Zresztą nie pierwszy rok z rzędu. Pierwsze internetowe witryny powstały w 2008 roku. W ubiegłym sezonie sprzedane egzemplarze liczono w setkach. W tym roku będą to już tysiące. Za świąteczny sweter średnio zapłacić trzeba w Internecie od 20 do 45 dolarów. Cena wzrasta wraz z liczbą ornamentów i haftów. Im bogaciej – tym drożej. Wyjątkowo bezgustowne egzemplarze osiągają na Ebay.com ceny sporo powyżej 50 dolarów

Wiele wskazuje jednak na to, że zainteresowanie świątecznym, kiczowatym swetrem stopnieje wraz ze śniegiem… Tylko po to aby powrócić w przyszłym sezonie.

MNP (inf.wł)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Rozmaite, Społeczeństwo

Comments

 1. ek
  ek 21 grudnia, 2010, 12:29

  To sa bardzo stare wiadomosci.
  Moda na Christmas sweater party trwa od kilku lat , ale glownie
  wsrod mlodych ludzi z high schools i colleges.
  Moze jeszcze inni znudzeni normalnoscia rowniez sie w to bawia – jak to w USA – kazda okazja jest dobra zeby zorganizowacparty.
  Nic w tym zlego , ale kiczowate swetry to nie zaden mainstream trend.
  Takie sprawy chyba naprawde nie zasluguja na umieszczanie w rubryce
  „news”

  Reply this comment
 2. renia
  renia 21 grudnia, 2010, 12:35

  A mnie sie wlasnie to podoba, ze dla odmiany jest cos zabawnego i swiatecznego! Widzialam podobne newsy w amerykanskich stacjach. To chyba jednak jest jakis news. Moze inny niz polityka i zabojstwa, ale jednak news.

  Reply this comment
 3. kicia
  kicia 21 grudnia, 2010, 14:07

  mieszkam w USA juz dlugo i o ile pamietam zawsze byly takie swetry, no… moze nie takie „kiczowate” 🙂

  Reply this comment
 4. kropkah@aim.com
  kropkah@aim.com 21 grudnia, 2010, 18:25

  Jasne macie racje ,to wcale nie jest najgorsze.Chociaz osobiscie kiczu nie lubie a ten jest ok)))

  Reply this comment
 5. anna
  anna 21 grudnia, 2010, 18:33

  ,,kiczowatych,, rzeczy tutaj mamy pod dostatkiem,ale jak mamy gust to nam niegrozi kupienie ani chodzenie w takich strasznych swetrach

  Reply this comment
 6. Latoya Bridges
  Latoya Bridges 22 grudnia, 2010, 02:56

  Jasne macie racje ,to wcale nie jest najgorsze.Chociaz osobiscie kiczu nie lubie a ten jest ok)))

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*