"American dream" wciąż żywy

Jeden z ostatnich sondaży Instytutu Gallupa pokazuje, że Stany Zjednoczone wciąż są mekką wielu obywateli świata. Ponad 100 mln dorosłych deklaruje chęć przeprowadzenia się do USA na stałe. Okazuje się, że mimo kryzysu finansowego mit American dream jest wciąż żywy.

fot. Giorgio Martini/ Ponad 100 mln obywateli świata chciałoby na stałe zamieszkać w USA

fot. Giorgio Martini/ Ponad 100 mln obywateli świata chciałoby na stałe zamieszkać w USA

Według badania specjalistów z Instytutu Gallupa aż 13 proc. światowej populacji dorosłych, co przekłada się na ok. 630 mln ludzi, deklaruje, że byłoby w stanie przeprowadzić się i zamieszkać na stałe w obcym kraju. Dla zdecydowanej większości (138 mln) idealnym miejscem byłyby właśnie Stany Zjednoczone.

Pozostałe kraje, które wielu ankietowanych uważa za godne miejsca do stałej przeprowadzki to Zjednoczone Królestwo (42 mln), Kanada (37 mln) i Francja (31 mln).

Potencjalni emigranci, którzy za swoją drugą ojczyznę wybraliby USA pochodzą z najbardziej zaludnionych krajów, takich jak Chiny, Nigeria i Indie. Mieszkańcy krajów skonfliktowanych ze Stanami Zjednoczonymi, w tym z Iranu i Pakistanu, mimo dużej grupy potencjalnych imigrantów nie wyrażają chęci zamieszkania w USA.

Ciekawie wypada również procentowe zestawienie krajów, z których bez względu na zaludnienie największy odsetek mieszkańców chciałby wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Pierwsze miejsce zajmuje afrykańskie państwo położone w Afryce Zachodniej – Liberia. Aż 37 proc. ankietowanych byłoby gotowych zamieszkać w Ameryce na stałe. Tuż za Liberią plasują się Sierra Leone (30 proc.), Republika Dominikańska (28 proc.) i Haiti (25 proc.).

Wspomniane badanie Gallupa zostało stworzone na bazie rozmów z ponad 500 tys. dorosłych obywateli z 154 krajów. Skompletowanie wszystkich ankiet trwało dwa lata i zakończyło się w 2012 roku.

Czytaj także: Do USA emigruje więcej Azjatów niż Latynosów

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*