Izrael i Hamas nie są na czarnej liście ONZ dotyczącej łamania praw dzieci

fot.jensjunge /pixabay.com

fot.jensjunge /pixabay.com

ONZ postanowiła nie umieszczać Izraela i radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas na liście państw i organizacji naruszających prawa dzieci podczas konfliktów zbrojnych, ale ostro skrytykowała działania Izraela na terytoriach palestyńskich w 2014 roku.

Leila Zerrougui, specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ ds. dzieci w konfliktach zbrojnych, w szkicu raportu przesłanym na ręce Ban Ki Muna zaleciła wpisanie armii izraelskiej i Hamasu na listę.

Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do sekretarza generalnego ONZ, który postanowił zignorować zalecenie. Decyzja taka – jak oceniły cytowane przez Reutera źródła w ONZ – podejmowana jest niezwykle rzadko.

Raport trafił w poniedziałek do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ban zaznaczył w nim, że działania izraelskiego wojska w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu, na skutek których tysiące palestyńskich dzieci zginęły lub zostały ranne, są nie do przyjęcia.

Zaapelował do władz Izraela, by „podjęły konkretne i natychmiastowe kroki m.in. rewidując obowiązujące przepisy i praktyki w celu ochrony dzieci i zapobieżenia ich zabijaniu i okaleczaniu”. Wezwał także do „zapewnienia szczególnej ochrony szkołom i szpitalom”.

Władze izraelskie powinny rozpocząć rozmowy ze specjalną wysłanniczką ONZ Zerrougui, by do podobnych naruszeń praw dzieci nie dochodziło w przyszłości – podkreślił Ban Ki Mun.

Podczas ostatniego konfliktu zbrojnego w Strefie Gazy, trwającego w lipcu i sierpniu 2014 roku, na skutek izraelskiej ofensywy zginęło 2143 Palestyńczyków, w większości cywilów, w tym ponad 500 dzieci, oraz 72 Izraelczyków, w tym sześciu cywilów. 11 tysięcy ludzi odniosło obrażenia, a 100 tysięcy budynków zostało zniszczonych bądź uszkodzonych. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*