Irlandia/Prawna zmiana płci bez zbędnych formalności

fot.Morgan4uall/pixabay.com

fot.Morgan4uall/pixabay.com

W Irlandii przyjęto ustawę, zezwalającą na prawną zmianę płci bez interwencji medycznej i uzyskiwania zgody władz – informuje w czwartek Reuters, podkreślając, że oznacza to prawne uznanie statusu osób transpłciowych.

Agencja odnotowuje, że w większości krajów europejskich osoby transpłciowe muszą się poddać zabiegowi chirurgicznemu i sterylizacji, musi być u nich zdiagnozowane zaburzenie psychiczne, a jeśli są w związkach małżeńskich – muszą wziąć rozwód, aby pożądana przez nie płeć została prawnie uznana.

Ustawa o uznawaniu płci, przyjęta przez irlandzki parlament w środę wieczorem, ma zostać podpisana przez prezydenta w końcu lipca. Irlandia będzie trzecim krajem europejskim – po Danii i Malcie – zezwalającym osobom transpłciowym które ukończyły 18 lat na bezproblemową zmianę płci prawnej.

Witając z zadowoleniem ustawę o uznawaniu płci szefowa organizacji domagającej się równości dla osób transpłciowych (TENI) Sara Phillips podkreśliła, że w społeczeństwie irlandzkim nastąpił „niewiarygodny zwrot” i że samookreślenie płci należy do najważniejszych praw człowieka.

Zwolennicy prawa osób transpłciowych do swobodnego wyboru płci wyrażają jednak zaniepokojenie tym, że ustawa nakłada ograniczenia na osoby w wieku 16-18 lat (obserwacja medyczna, zgoda rodziców, nakaz sądowy) oraz nie ma zastosowania dla osób w wieku poniżej 16 lat.

Dotychczas W Irlandii nie było możliwości urzędowego zmienienia płci. Do 1993 roku akty homoseksualne były w tym kraju zabronione przez prawo. W 2010 roku zalegalizowano homoseksualne związki partnerskie. W maju bieżącego roku Irlandia stała się pierwszym krajem na świecie, w którym małżeństwa jednopłciowe zostały zalegalizowane w ogólnokrajowym referendum. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*