Grozi nam kolejna pandemia?

Połączenie wirusów różnych odmian grypy może doprowadzić do kolejnej, bardzo groźnej pandemii – uważają naukowcy. Wykazały to testy laboratoryjne na myszach, przeprowadzone przez wirusologów z Uniwersytetu Wisconsin – Madison.grypa-2

 Ptasia grypa miała bardzo wysoką śmiertelność – zmarła ponad połowa z 442 oficjalnie zdiagnozowanych chorych. Wirus ptasiej grypy nie przenosił się jednak z człowieka na człowieka, dzięki czemu nie doszło do epidemii. Z kolei wirus nowej grypy A/H1N1 okazał się stosunkowo niegroźny, ale rozprzestrzeniał się bardzo szybko.

Eksperymenty wykazały, że oba te wirusy mogą się połączyć i stworzyć odmianę grypy, która jednocześnie będzie miała wysoką śmiertelność oraz będzie łatwo przenosiła się z człowieka na człowieka. Na razie nie wiadomo, jakie jest prawdopodobieństwo powstania takiej mutacji. Naukowców niepokoi jednak fakt, że zrodzenie się takiej odmiany w ogóle jest możliwe – do tej pory mutacje otrzymywane w laboratoriach okazywały się bowiem raczej niegroźne.

IN (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*