Facebook zmienił ci adres e-mail

Największy na świecie portal społecznościowy zmienił swym użytkownikom, bez ich wiedzy, wyświetlane publicznie adresy e-mail.  Zamiast tego, który sami wybrali jako sposób komunikacji, w profilach milionów użytkowników widoczne są adresy @Facebook.com. Dokonana „po cichu” zmiana wywołała wściekłość internautów.

fot. Facebook bez wiedzy użytkowników zmienił ich adresy e-mail na @Facebook.com

Adres @Facebook.com, ma każdy użytkownik portalu, nawet jeżeli nie widział o jego istnieniu i nigdy z niego nie korzystał. Od poniedziałku o istnieniu tego adresu wiedzą już miliony użytkowników, którzy ku własnemu zaskoczeniu – a bywa że i złości – odkryli, że Facebook samowolnie i bez informowania właścicieli kont,  zamieścił je w publicznych profilach, zamiast podanych przez nich adresów e-mail, które pozostają ukryte.

O dokonanej przez portal zmianie jako jeden z pierwszych poinformował bloger Gervase Markham, porównując działanie firmy do ataku hakerów MITM (man In The Middle), którzy przechwytują prywatną korespondecje internautów.

Od poniedziałku wrze na blogach i forach internetowych. Użytkownicy wprowadzoną przez Facebook zmianę nazwali „pogwałceniem prywatności”, „internetową tyranią” i „szczytem bezczelności”. Fakt, że firma dokonała zmian, zupełnie nie informując użytkowników sprawił, że wiele osób coraz sceptyczniej nastawionych jest do portalu.  Zaniepojokejeni internauci spekulują, jakie jeszcze „zmiany dla ich dobra” szykuje portal.

Odpowiedzialana za PR firmy Meredith Chin przyznała, że Facebook jest w trakcie wprowadzania zmian w kontach, i że akcja ta ma na celu o ochronę prywatności około 900 milionów użytkowników portalu na całym świecie. Prywatne adresy e-mail nie są dostępne na publicznych profilach, co według firmy eliminuje liczbę niechcianych wiadomości i spamu, jakie użytkowinicy otrzymują pocztą elektroniczną.

Argumentacja to dla wielu osób nie jest jednak przekonująca. Niektórzy eksperci twierdzą, że Facebook najzwyczajniej chce zmusić jak największą liczbę osób do korzystania z istniejącego od blisko dwóch lat systemu poczty elektronicznej. Usługa ta cieszy się wśród internautów znikomym zainteresowanie. Cicha zmiana w profilu każdego użytkownika Facebooka sprawiła, że  adres @Facebook.com błyskawicznie zyskał na popularności.

E-maile wysłane na adres @Facebook.com trafiają do folderu z wiadomościami, jakie na portalu moga wysyłać sobie użytkownicy.

Zmiana adresu e-mail z @facebook.com na inny, dowolnie wybrany, nie jest trudna. Aby to zrobić należy w sekcji „About” klinąć na „Contact Info” i wybrać opcję „Edit”. Obok adresu @Facebook.com wybrać należy opcję „Hide From Timeline”. Aby udostępnić w profilu nasz dotychczasowy adres e-mail należy kliknąć na znajdujący sie obok niego symbol „Show On Timeline”. Powodzenia!

Zobacz wideo:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ahaKDaWWN5A[/youtube]

Magdalena Pantelis

Categories: Społeczeństwo

Comments

 1. kamil
  kamil 26 czerwca, 2012, 14:39

  Co to ma kurde byc, jakies zmienianie ludziem adresow po cichu, bez ich wiedzy!? Facebook bawi sie w Wielkiego Brata i wcale mi sie to nie podoba. Jeszcze pare takich numerow i zamkne konto.
  Dzieki za informacje jak zmienic to spowrotem na normalny adres.

  Reply this comment
 2. yur
  yur 27 czerwca, 2012, 03:48

  YT też zmienił i nie było takich reakcji, do waki ze spamem włączy się więcj operatorów ps.

  Reply this comment
  • Mariano_Italiano
   Mariano_Italiano 27 czerwca, 2012, 10:13

   a teraz komentarz a’la ulomny jurus :
   ” a co to znaczy „waki” yyyyyyyyyy” ?
   to byla pierwsza lekcja dla tluczka o nicku jurus pt „literowka”

   Reply this comment
 3. boomo
  boomo 27 czerwca, 2012, 06:13

  widzisz a ja nigdy nie otworzylem bo jest to czysta glupota ,ale jesli chcesz zobaczyc wiecej cos o swoim koncie to sprawdz historie stron i miejsc w ktorych otwierales swoje konto . To taki maly system kontroli ,gdzie przebywasz ,okresla bardzo dokladnie twoja lokalizacje. KGB musilo sledzic ty zgodziles sie by sledzony dobrowolnie. Nie mowiac o glupotach jakie ludzie tam pisza. I pamietaj ze udzial zalozyciela Facebooka i kolegow przed oferta publiczna byl mniejszy niz 50% ,ktos ma wiekszosc i czuwa nad toba

  Reply this comment
 4. yur
  yur 27 czerwca, 2012, 08:45

  Wieżysz w to że 905 mln ludzi jest pod kontrolą? Bo ja nie.

  Reply this comment
  • Mariano_Italiano
   Mariano_Italiano 27 czerwca, 2012, 10:11

   wierzysz – tak jest poprawnie analfabeto

   Reply this comment
   • yur
    yur 27 czerwca, 2012, 11:58

    Pszeciesz nie mósisz czytać moih postuf. Dziękóje za zwrucenje ówagi.

    Reply this comment
    • Mariano_Italiano
     Mariano_Italiano 27 czerwca, 2012, 13:42

     a rozumiem jurus – ty celowo te zalosne byki robisz zeby mnie sprawdzac! no, no jurus, spryciocha z ciebie , a ja juz myslalem ze ty po prostu jestes absolwentem 3 klas podstawowki dla pracujacych. no to mnie zrobiles na szaro…….

     Reply this comment
     • yur
      yur 28 czerwca, 2012, 12:08

      Słuszna uwaga, nie ważne wykształcenie, ważne jest myślenie.

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*