Facebook narusza prywatność swoich użytkowników

Według dochodzenia przeprowadzonego przez gazetę Wall Street Journal, 10 najpopularniejszych aplikacji na Facebooku przekazywało firmom reklamowym dane osobowe milionów użytkowników.

fot. Według WSJ Facebook nie chroni należycie prywatności swoich użytkowników

Dane były zbierane przez 25 firm reklamowych i firm zajmujących się budowaniem profili osób, za sprawą szpiegowaniu ich aktywności w internecie. Liczne, dodatkowe programy, instalowane przez użytkowników popularnego serwisu społecznościowego, pobierały ich numer identyfikacyjny i przekazywały go do firm zajmujących się marketingiem internetowym. Takie praktyki firm łamią regulamin Facebooka i kwestionują bezpieczeństwo serwisu.

The Wall Street Journal podał, że naruszenie prywatności dotyczyło również osób, które całkowicie zastrzegły swoje dane. W niektórych przypadkach aplikacje umożliwiały firmom dostęp do informacji o gronie znajomych użytkowników.

Dla firm reklamowych takie informacje są wartościowe, ponieważ mogą w ten sposób obserwować aktywność użytkowników Facebooka i budować specjalne oferty reklamowe dostosowane do ich zainteresowań. Problem dotyczy zwłaszcza tych uytkowników, którzy nie zablokują możliwości obserwowania ich profilu, przez osoby nie będące ich znajomymi.

Rzecznik Facebooka powiedział gazecie, że firma zamierza wprowadzić nową technologię, która powstrzymałaby naruszanie prywatności. Facebook natychmiast zablokował aplikacje, które naruszały regulamin serwisu. Większość z nich jest zaprojektowana przez niezależne firmy komputerowe, są to m.in. FarmVille, Texas HoldEm Poker i FrontierVille.

KK (The Wall Street Journal)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*