Eurostat: W Europie ubywa dzieci, ale ta tendencja się zatrzyma

fot.Keld Navntoft/EPA

fot.Keld Navntoft/EPA

W ciągu ostatnich 20 lat udział dzieci w całej populacji spadł w każdym z państw UE poza Danią. W Polsce zmalał z 23,7 proc. w 1994 r. do 15,0 proc. w 2014 r. – podał w czwartek Eurostat. Twierdzi, że tendencja ta wyhamuje.

„W 2014 r. w UE zarejestrowano o 10 mln mniej dzieci poniżej 15. roku życia niż w r. 1994” – poinformowano w komunikacie unijnego urzędu statystycznego. Eurostat spodziewa się, że do 2050 r. spadek będzie znacznie mniejszy – o ok. 450 tys. dzieci.

Największy spadek, obok Polski, odnotowano na Cyprze (8,9 pkt proc.), Słowacji (8,2 pkt proc.) i Malcie (8,0 pkt proc.).

W 2014 r. największą cześć populacji dzieci stanowiły w Irlandii (22 proc.), a najmniejszą w Niemczech (13,1 proc.).

Eurostat prognozuje, że w Polsce odsetek ten do r. 2050 obniży się do 13,2 proc. W tej perspektywie największy spadek prognozowany jest dla Słowacji, Portugalii, Irlandii i Hiszpanii. Z kolei dla dziewięciu krajów prognoza zakłada wzrost udziału dzieci w całej populacji, największy na Litwie i Łotwie.

Eurostat zbadał też, w jakim wieku młodzi ludzie wyprowadzają się z rodzinnego domu. Średnia dla UE to 26,1 lat, ale kraje różnią się między sobą pod tym względem. Najwcześniej wyprowadza się młodzież w krajach nordyckich: Szwedzi w wieku średnio 19,6 lat, Duńczycy w wieku 20 lat i Finowie w wieku 21,9 lat.

Najdłużej z rodzicami mieszkają Chorwaci – średnio o 10 lat dłużej niż przeciętny Fin. Po trzydziestce dom rodzinny opuszcza także przeciętny Słowak i Maltańczyk. Statystyczny Polak wyprowadza się dwa miesiące po 28. urodzinach.

Eurostat podkreśla, że w każdym z unijnych krajów młode kobiety wyprowadzają się z domu wcześniej niż mężczyźni. Największą różnicę pod tym względem odnotowano w Bułgarii, Rumunii i Chorwacji.(PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*