Elton John oskarża Rosję i Europę Wschodnią o dyskryminację osób LGBT

Elton John oskarża Rosję i Europę Wschodnią o dyskryminację osób LGBT

Brytyjski muzyk popowy Elton John oskarżył we wtorek rządy Rosji i krajów Europy Wschodniej o „poważną dyskryminację” osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych (LGBT) oraz o mało efektywną walkę z AIDS.

„Gdyby nie było (…) nienawiści, choroba ta mogłaby zostać wykorzeniona o wiele szybciej niż można sobie wyobrazić” – powiedział Elton John w Amsterdamie na konferencji poświęconej walce z AIDS. „Kraje te stosują politykę znacznej dyskryminacji wobec członków społeczności LGBT” – dodał, mówiąc o Rosji i państwach Europy Wschodniej.

71-letni muzyk, który jest zdeklarowanym gejem, w szczególności skrytykował rządy tych państw za ograniczony dostęp dla osób LGBT do leczenia i medycznych programów próbnych. „Oczywiście, to nie dzieje się tylko w Europie Wschodniej, ma to także miejsce w Ameryce, w Wielkiej Brytanii, na Bliskim Wschodzie i w Azji” – wyjaśnił.

„Politycy muszą sprostać temu wyzwaniu – podkreślił Elton John – powinni szybko zakończyć tę epidemię. Proszę ich, aby pomyśleli o chorych ludziach jak o równych sobie”.

Według AFP obecnie na świecie żyje 37 milionów ludzi z wirusem HIV, a każdego roku odnotowuje się 1,8 miliona nowych infekcji. Założona w 1992 roku fundacja Eltona Johna na walkę z tą chorobą zebrała już ponad 400 mln dolarów.

Elton John to popularny głównie w latach 80. i 90. piosenkarz, kompozytor i pianista. W swojej karierze sprzedał ponad 300 milionów płyt, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się artystów wszech czasów. (PAP)

Na zdjęciu: Elton John
fot.STEPAN FRANKO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Kultura, Społeczeństwo
Tags: Elton John, LGBT

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*