Długi weekend, krótsze wyjazdy Amerykanów

Ponad 34 miliony Amerykanów wybierze się podczas długiego weekendu w podróż. Większość jednak planuje uczcić Święto Pracy niezbyt daleko od domu – wynika z danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Automobilowego (AAA). Niepewna sytuacja gospodarcza sprawia, że Amerykanie wciąż oszczędzają na podróżach.

fot. Podczas długiego weekendu Amerykanie ograniczą podróże do wyjazdów krótkodystansowych

Między drugim a szóstym września 34,4 mln Amerykanów wybierze się w co najmniej 80-kilometrową podróż. To o 10 procent więcej niż rok temu, kiedy zanotowano najniższe statystyki, ale jednocześnie dużo mniej niż w 2008 roku, kiedy podróżowało 45 milionów Amerykanów.

Dyrektor AAA, Glen MacDonell nie ukrywa zaniepokojenia. Wzrost popytu jest znikomy i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle Amerykanie zaczną wydawać więcej na podróże.

Według stowarzyszenia, większość osób jedynie odwiedzi znajomych bądź rodzinę, pokonując średnio 1022 km w obie strony. 91 procent będzie podróżować samochodem, 5 proc. samolotem, a znikoma część autobusem, koleją lub statkiem.

W porównaniu z rokiem ubiegłym znacznie wzrosły ceny. Bilety lotnicze są droższe o ok. 9 proc, wynajem samochodu o 7 proc., a ceny noclegów hotelowych wzrosły od 2 do 6 procent. Dlatego podróżujący wydadzą średnio zaledwie 50 dol. więcej niż w zeszłym roku, czyli ok. 697 dolarów.

Ceny benzyny podczas weekendu będą wahać się w granicach 2,65 i 2,75 dolarów za galon.

Departament Transportu ostrzega, że korki, które już dziś powstaną na drogach mogą utrzymać się nawet do wtorku.

JM (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*