Czego nie wie przeciętny Amerykanin

Pew Research Center po raz kolejny postanowiło przetestować wiedzę przeciętnego Amerykanina. Pracownicy centrum  przygotowali zestaw 13 pytań na temat bieżących wydarzeń politycznych, aby sprawdzić, czego opinia publiczna nie wie, a co być może wiedzieć powinna.

fot. Andres Nieto Porras

fot. Andres Nieto Porras

Pew Research Center publikuje testy sprawdzające ogólną wiedzę na temat wydarzeń bieżących co 6 miesięcy od 2007 roku. Osoby, które wezmą udział w badaniu mogą porównać swój wynik z średnią krajową.

Najnowszy test Pew Research Center, opublikowany w miniony wtorek zawiera zestaw zaledwie 13 pytań. Każdy internauta może wziąć w nim udział, a następnie przekonać się, czy potrafi odpowiedzieć na więcej, czy też mniej pytań, niż przeciętny mieszkaniec USA.

Test można rozwiązać TUTAJ.

Pytania przygotowane przez Pew Research Centrer dotyczą głównie bieżących wydarzeń politycznych. Padają pytania o osoby zajmujące najważniejsze funkcje w państwie (m.in. sekretarza stanu, prokuratora generalnego), o legalizację małżeństw między osobami tej samej płci, o symbole religijne, walutowe i geografię. W większości z nich wykorzystano mapy, grafy, zdjęcia i statystykę.

Zadanie, z którym nie ma problemu 9 na 10 obywateli to rozpoznanie Gwiazdy Dawida. Bardzo dobrze wypada również logo Twittera, rozpoznawane przez 79 proc. ankietowanych. Amerykanie najsłabiej radzą sobie w kwestii znajomości kobiet pełniących funkcje publiczne. Zaledwie 43 proc. ankietowanych jest w stanie rozpoznać na zdjęciu Elizabeth Warren – nową senator z Massachusetts.

Amerykanie mają także problem geografią. Tylko połowa z badanych potrafii wskazać na mapie Syrię – kraj, w którym miesięcy toczą się krwawe walki.

Pytania Pew Research Center mają wykazać, czy przeciętny obywatel choć minimalnie interesuje się sprawami państwowymi i czy ma to jakikolwiek związek z jego wiekiem, płcią oraz wykształceniem. Sonda wykazała, że w pytaniach na temat polityki znacznie lepiej wypadli starsi ankietowani. Młodzi Amerykanie lepiej radzą sobie m.in. w rozpoznawaniu logo Twittera czy waluty euro.

AS

Categories: Społeczeństwo

Comments

 1. klim z chicago
  klim z chicago 7 lutego, 2013, 20:21

  przecietny amerykanin nie wie niczego!

  Reply this comment
 2. yur
  yur 7 lutego, 2013, 23:42

  „Najgłupszy jest ten, kto wie wszystko”. Kto to powiedział?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*