Czarnoskórzy mężczyźni wolą białe żony

fot. Czarnoskórzy mężczyźni coraz częściej wybierają na partnerki białe kobiety

Afroamerykanki stoją przed nie lada problemem. Najnowsze badania opublikowane w piątek przez Pew Reserch Center dowodzą, że coraz więcej czarnoskórych mężczyzn bierze za żony kobiety innych ras. Demografowie obawiają się, że w związku z tym zjawiskiem czarnoskóre kobiety mogą mieć w przyszłości problem ze znalezieniem mężów.

W 2008 roku 22 proc. Afroamerykanów, czyli więcej niż co piąty czarnoskóry mężczyzna poślubił kobietę innej rasy. Oznacza to niebywały wzrost popularności mieszanych małżeństw wśród Afroamerykanów. W 2000 roku odsetek ten wynosił 15,7 proc., a w 1980 roku 7,9 proc.

Czarnoskórych kobiet stających na ślubnym kobiercu z przedstawicielem tej samej rasy jest dużo mniej – zaledwie 9 procent. Jednak jak wyjaśnia profesor Steven Ruggles, ekspert do spraw demografii z Minnesota Population Center, wystarczy spojrzeć na odsetek czarnoskórych przebywających w więzieniach by te dane przestały dziwić. Prawie połowa więźniów w USA to Afroamerykanie.

Socjologowie podkreślają, że narastające zjawisko społeczne w znacznym stopniu uszczupla i tak już zredukowane grono potencjalnych partnerów dla Afroamerykanek, pomimo iż pary czarno-białe stanowią najniższy odsetek małżeństw mieszanych w USA.

Naukowcy przewidują, że wzrost popularności związków mieszanych spowodowanych zmieniającymi się obyczajami i wielokulturowością Ameryki może w niedługim czasie do zmiany definicji „rasy’ i „przynależności etnicznej”, gdyż granice pomiędzy grupami etnicznymi coraz szybciej ulegają zatarciu. Dzieci, które mają rodziców białej i czarnej rasy mogą różnie się identyfikować. Szczegółowych danych dotyczących obecnych tendencji z pewnością dostarczy przeprowadzany w 2010 roku powszechny spis ludności.

AS (NYT)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*