Chcesz przeżyć? Nie idź do szpitala w weekend

W USA co roku umiera 25 tyś. osób przywiezionych do szpitala w weekend. Ich szansa na przeżycie byłaby o 10 proc. większa, gdyby trafili do szpitala w każdy inny dzień tygodnia.

 Autor badań dr Rocco Ricciardi z Tufts University Medical School przeanalizował przypadki 30 mln pacjentów przyjętych do szpitali w 35 amerykańskich stanach w ciągu ostatnich pięciu lat. Okazało się, że chorzy przyjęci w weekend umierali częściej niż osoby, które zostały hospitalizowane w ciągu tygodnia (proporcja wyniosła 2,7 proc. do 2,3 proc.)

Jednak nie dotyczy to wszystkich dolegliwości. Ofiary wypadków otrzymymują tę samą pomoc medyczną, bez względu na dzień tygodnia.  Pacjentom ze skomplikowanymi schorzeniami, dr Ricciardi odradza wizytę w szpitalu w sobotę lub niedzielę.

Obsługa weekendowa to za zwyczaj mniejsza liczba personelu, w tym także specjalistycznego oraz ograniczony dostęp do sprzętu diagnostycznego i laboratoryjnego.

Dodatkowo, socjolog David P.Philips doradza unikanie szpitali w lipcu, kiedy to zawsze wrasta liczba zgonów w związku z błędami popełnianymi przez zaczynającymi pracę absolwentami szkół medycznych odpowiedzialnymi za różne błędy w sztuce lekarskiej.

MK

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*