Brexit uderzy polskich studentów po kieszeni

fot.Aaron Murphy/FreeImages.com

fot.Aaron Murphy/FreeImages.com

Polacy studiujący w W. Brytanii płacą obecnie 9 tys. funtów czesnego (47,7 tys. zł). Tyle samo, co Brytyjczycy. Brexit może to zmienić, bo Polacy będą traktowani jak studenci zagraniczni. Ci wykładają rocznie 12 tys. funtów (63 tys. zł) – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Brexit może zastopować wyjazdy na uczelnie nie tylko z powodu stawek, lecz także odcięcia od brytyjskiego systemu kredytowego skierowanego nie tylko do studentów ze Zjednoczonego Królestwa, ale także z Unii Europejskiej” – alarmuje dziennik.

„Pożyczki oferowane przez rząd są oprocentowane na wysokość inflacji, a spłaca się je dopiero po zakończeniu studiów jako procent wynagrodzenia” – wyjaśnia.

„Wraz z ucięciem funduszy płynących z UE zmniejszy się lub zupełnie zniknie wiele grantów i dotacji naukowych” – powiedział gazecie Cezary Łastowski studiujący na Uniwersytecie w Cardiff.

Zmiany bardzo niepokoją brytyjskie uczelnie, które w większości „żyją ze studentów przyjeżdżających innych państw unijnych”. Władze London School of Economics (LSE) zapowiedziały w komunikacie rozesłanym internetowo do studentów, że w przyszłym roku opłaty dla studentów z UE nie ulegną zmianie. Czy inne uczelnie pójdą śladem tej renomowanej szkoły wyższej? (PAP)

mars/

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*