Barack Obama może liczyć na poparcie Żydów

Większość amerykańskich Żydów popiera prezydenta Baracka Obamy – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Gallupa. Prezydent może liczyć na przychlność wyznawców judaizmu nawet mimo niedawnych kontrowersyjnych wypowiedzi na temat granicy izraelsko-palestyńskiej.


Czytaj również: Żydowscy sponsorzy grożą Obamie wycofaniem poparcia

Sondaż pokazuje, że w czerwcu prezydenta popierało 60 % społeczności żydowskiej żyjącej w USA. Jest to w prawdzie spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca, kiedy pozytywne opinie na jego temat wyraziło 68% respondentów, jednak głosy aprobaty są wciąż większością.

Tak dobre wyniki Obamy są dla wielu komentatorów politycznych dużym zaskoczeniem, szczególnie po jego przemowie z 19 maja, kiedy prezydent wezwał do rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego przez utworzenie państwa Palestyny w granicach sprzed wojny sześciodniowej w 1967 roku. Wywołało to ostry sprzeciw premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który stwierdził, że takie rozwiązanie byłoby zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju.

Wiele wskazuje więc na to, że wrew wczesniejszym obawom w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Barack Obama ponownie będzie cieszyć się poparciem Żydów. Jest to jedyny kandydat, który był tak licznie przez nich wspierany. W poprzednich wyborach głosowało na niego aż 78% tej społeczności w USA. Według badań wyznawcy judaizmu zawsze preferowali Demokratów. Podczas ostatnich kilku wyborów na Republikanów głosowało zaledwie od 11 do 24 procent z nich.

Tradycyjnie także społeczność żydowska chojnie wspiera kampanie wyborcze kandydatów.

MK

Zobacz także:

Najbardziej wpływowi Żydzi na świecie

Categories: Społeczeństwo

Comments

  1. Niezalezny
    Niezalezny 17 lipca, 2011, 19:28

    A czy nie lepiej byloby prowadzic polityke i ekonomie PRO-AMERYKANSKA a nie PRO-ZYDOWSKA? Obecnie USA wysyla tzw. FOREIGN AID dla panstw arabskich i dla Izraela. Dlaczego popieramy jedna i druga strone?
    http://www.ronpaul2012.com

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*