Badanie: dzieci nie mogą już liczyć na zarobki wyższe niż rodziców

fot.pixabay.com

fot.pixabay.com

Prawdopodobieństwo, że młodzi dorośli Amerykanie będą zarabiać więcej niż ich rodzice, gwałtownie spadło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat – wynika z badań ekonomistów z uniwersytetu Stanforda.

Tylko połowa Amerykanów urodzonych w 1984 roku zarobiła więcej w wieku 30 lat niż ich rodzice, gdy byli w tym samym wieku, podczas gdy w 1940 roku odsetek ten wynosił 92 proc. – wynika z badań opublikowanych w zeszłym tygodniu przez prof. Raję Chetty’ego i pięciu innych naukowców.

Podsyca to obawy, że amerykański sen o stałym awansie społecznym niknie pośród coraz większych różnic poziomu zamożności – pisze w niedzielę agencja AP.

Badacze znaleźli dwie przyczyny takiego spadku: zwiększyła się nierówność w dochodach, tak że nawet w sytuacji, gdy gospodarka wzrosła, mniej Amerykanów otrzymało na tyle więcej podwyżek, żeby prześcignąć w zarobkach swoich rodziców, a równocześnie średni roczny wzrost gospodarczy spowolnił od 1980 roku w porównaniu z pierwszymi 35 latami po drugiej wojnie światowej.

„Ożywienie +amerykańskiego snu+ o wysokim wskaźniku awansu będzie wymagać wzrostu gospodarczego, który jest rozłożony bardziej równomiernie w całej dystrybucji dochodów” – napisali autorzy badania.

Obawy o stan i możliwości ekonomiczne stworzyły tło dla kampanii wyborczej w 2016 roku – przypomina AP. Wielu wyborców obawiało się, że ich dzieci nie radzą sobie tak dobrze jak oni. Z drugiej strony, wielu młodszych wyborców obawia się, że nie będzie im się wiodło tak dobrze, jak ich rodzicom, w dużej mierze ze względu na powolny wzrost dochodów oraz wyższe koszty mieszkania, opieki zdrowotnej i długu studenckiego.

Badanie opublikowano tuż po odrębnych badaniach ogłoszonych w tym tygodniu przez Thomasa Piketty’ego ze Szkoły Ekonomicznej w Paryżu i jego dwóch kolegów, którzy udokumentowali pogarszanie się nierówności dochodów od 1980 roku. Badanie to wykazało, że Amerykanie plasujący się w dolnej połowie skali dochodów przeżywali ich stagnację od 1980 roku.

Po uwzględnieniu inflacji osoby z dolnej połowy skali dochodów zarabiały ok. 16 tys. dolarów w 1980 r. i teraz zarabiają mniej więcej tyle samo – wynika z badań. (PAP)

Categories: Społeczeństwo

Comments

  1. Stasiu
    Stasiu 12 grudnia, 2016, 09:14

    Przyszłości jeszcze nikt nigdy nie przewidzial. Takich mądrych jeszcze nie ma. Gospodarka się zmieniła z produkcyjnej na serwisowa.w chodzimy w epokę robotyzacji. Pracy porostu będzie mniej. W stacji polonii, wydaje się że dzieci powinny zarabiać lepiej od rodzicow. Z reguły rodzice mają wykształcenie średnie podczas gdy dzieci w większości kończą studia wiec zarobki mają większe od rodzicow.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*