Badanie: co najmniej 46 tys. kont na Twitterze powiązanych z IS

Badanie: co najmniej 46 tys. kont na Twitterze powiązanych z IS

Co najmniej 46 tys. kont było wykorzystywanych na Twitterze pod koniec 2014 r. do promowania Państwa Islamskiego (IS), choć za medialny sukces tej dżihadystycznej organizacji odpowiada głównie mała grupa „hiperaktywnych” użytkowników – ujawnił think tank z USA.

„Szacujemy, że od września do grudnia 2014 r. co najmniej 46 tys. kont na Twitterze było wykorzystywanych przez zwolenników IS, choć nie wszystkie były aktywne w tym samym czasie” – wskazali autorzy opublikowanego w piątek raportu waszyngtońskiego Brookings Institute.

Analiza kont i zamieszczanych na nich wiadomości wskazuje, że większość śledzących je użytkowników znajdowała się na kontrolowanych przez IS obszarach w Syrii i Iraku, ale także w Arabii Saudyjskiej. Tweety wysyłali też zwolennicy dżihadystów w innych krajach, w tym we Włoszech, Szwajcarii, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Blisko trzy czwarte kont było prowadzonych w języku arabskim, 20 proc. po angielsku i ok. 6 proc. po francusku. Średnio miały 1004 obserwujących je użytkowników, czyli znacznie więcej niż zwykłe konta. Jednak zdaniem ekspertów za medialnym sukcesem IS na Twitterze stoi stosunkowo niewielka grupa ok. 500-2000 „hiperaktywnych użytkowników”, którzy w omawianym okresie wysyłali od 545 do blisko 2000 tweetów dziennie.

W ostatnich dniach Twitter zawiesił co najmniej 2000 kont w związku z propagowaniem przez nie islamistycznych treści, jednak autorzy raportu kwestionują skuteczność i zasadność takiego działania.

„Zawieszanie kont nie przekłada się na konkretne efekty w ograniczaniu działalności IS w mediach społecznościowych”, a może wręcz „tworzyć nowe zagrożenia”, zmuszając zwolenników islamistów do działania w izolacji i przyspieszając ich radykalizację – oceniają w raporcie.

Zdaniem ekspertów szansa na deradykalizację postaw u użytkowników mediów społecznościowych będzie największa, jeśli osoby te pozostaną członkami większych wirtualnych społeczności, np. użytkowników Twittera, gdzie stykają się z różnymi poglądami na politykę, sprawy społeczne i religię.

„Zanim pojawiły się media społecznościowe, obozy szkoleniowe Al-Kaidy stosowały właściwe sektom metody indoktrynacji, w tym odcinanie nowych rekrutów od świata zewnętrznego. (…) Odizolowanie (internautów sympatyzujących z IS) miałoby podobny skutek (…)” – podkreślono w raporcie Brookings Institute.

Eksperci amerykańskiego ośrodka zalecają też Twitterowi, by wraz z rządem USA ustalił kryteria pozwalające na zawieszenie konta. Obecnie media społecznościowe stosują to rozwiązanie „bez jakiejkolwiek kontroli i bez ponoszenia odpowiedzialności przed kimkolwiek” – ocenili specjaliści. (PAP)

fot.edar/pixabay.com

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Społeczeństwo
Tags: isis, konta, Twitter

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*