Austria. Pary homoseksualne zrównane z małżeństwami w prawie do adopcji

Austria. Pary homoseksualne zrównane z małżeństwami w prawie do adopcji

Austriacki Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że pary homoseksualne mają takie samo prawo do adopcji dzieci, jak pary heteroseksualne. Do końca roku mają zostać zmienione stosowne przepisy prawne.

Dotychczas w przypadku związków homoseksualnych adoptowanie dziecka było w Austrii możliwe tylko w sytuacji, gdy jego biologicznym rodzicem była jedna z osób z takiego związku.

W uzasadnieniu środowego orzeczenia prezes Trybunału Konstytucyjnego Gerhart Holzinger podkreślił, że „żadne obiektywne argumenty nie przemawiają za zróżnicowaniem reguł wyłącznie na podstawie orientacji seksualnej”. Wskazał też, że restrykcje dotyczące adoptowania dzieci przez pary homoseksualne są sprzeczne z postanowieniami europejskiej konwencji praw człowieka.

W Austrii nie wprowadzono małżeństw homoseksualnych. Pary homoseksualne w zarejestrowanych związkach partnerskich korzystają jednak z wielu praw przysługujących małżeństwom.

Austriacka scena polityczna w ogromnej większości zareagowała pozytywnie na środowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Minister sprawiedliwości Wolfgang Brandstetter natychmiast zapowiedział terminowe wdrożenie zmodyfikowanego prawa do adopcji.(PAP)

fot.Rhona Wise/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Społeczeństwo

Comments

 1. Jarun
  Jarun 19 stycznia, 2015, 07:34

  Tato to chłop i mama to chłop! Mama nosi wąsy i brodę a tato ogolony. To jest tzw. laicki sposób podejścia do małżeństwa. Przyjdzie islam i wyrówna te zboczenia.

  Reply this comment
 2. Jarun
  Jarun 19 stycznia, 2015, 17:38

  Albo mama to kobieta i tato to kobieta.
  Mama ma okres i tato ma okres a dziecko będzie normalne?! Oczywiście, że dewiant.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*