Arizona. Kryzys rodzin zastępczych

Przed systemem opieki zastępczej i agencjami adopcyjnymi w Arizonie stoi trudne zadanie: muszą znaleźć lub utrzymać rodziny dla ponad 13 tysięcy dzieci. Liczba rodzin zastępczych spadła o 12 proc. od 2009 roku, podczas gdy w tym samym czasie liczba dzieci w ośrodkach opieki wzrosła o 30 procent.

fot. Podczas gdy w USA spada liczba dzieci w domach dziecka, w Arizonie brakuje wielu rodzin zastępczych

Na dzień 31 marca bieżącego roku w Arizonie funkcjonowało blisko 3,500 rodzin zastępczych z miejscem dla 8,572 dzieci. Dlatego niektóre, nawet malutkie dzieci mieszkają w centrach kryzysowych lub zbiorowych domach opieki.

Najwięcej zabieranych z domu dzieci, ze względu na znęcanie się, zaniedbywanie czy porzucenie przez rodzinę, ma od roku do pięciu lat. Często dzieci te wymagają specjalistycznej opieki lub mają rodzeństwo, przez co szanse na znalezienie dla nich rodziny maleją. Dziecko objęte opieką zastępczą w Arizonie zmienia miejsca zamieszkania średnio 2,6 razy. I choć przepisy nakazują umieszczanie dzieci jak najbliżej domu, bardzo często wysyła się je z dala od wszystkiego, co znają, zmniejszając przy tym szanse na ponowne połączenie z rodziną.

W najgorszej sytuacji są dzieci z biednych dzielnic dużych miast, jak południowa część Phoenix czy zachodnia część Mesy i Tucson.

– Mieszkam tu 27 lat i nigdy czegoś takiego nie widziałem – mówi Terry Hines z Child Crisis Center w Mesie. – Tworzymy ogromny system zamiast próbować ratować od niego dzieci.

Tracą na tym nie tylko dzieci, ale i podatnicy. Utrzymanie dziecka w stanowych ośrodkach kosztuje od 2,500 do 3,300 dol. miesięcznie, a w rodzinie zastępczej około 600 dolarów. Ponadto wiele badań wykazuje, że ryzyko zaburzeń jest większe u małych dzieci wychowujących się w dużej grupie i nie mających do dyspozycji stałego opiekuna.

Organizacja Arizona Kids Consortium z powiatu Maricopa prowadzi kampanię informującą lokalną społeczność o tym, jak ważna jest wysokiej jakości opieka zastępcza i sponsoruje dni otwarte oraz spotkania z rodzinami, które chciałyby pomóc dzieciom w domach dziecka. Więcej informacji na stronie http://www.azkidsconsortium.com/.

as

 

Categories: Społeczeństwo
Tags: Arizona

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*