Amerykańskie czworonogi też dostały prezenty

Dekoracyjna obroża dla Azora lub aksamitne posłanie dla ukochanego Mruczka jako prezent świąteczny? Naturalnie! Dla rosnącej liczby osób obdarowywanie czworonogów to już część bożonarodzeniowej tradycji, a w sukurs idą im psycholodzy – pisze tygodnik „Time”

fot.dogwatchofcolumbus.com/ Amerykanie z roku na rok swoim czworonogom kupują coraz więcej prezentów

W kolejnych sondażach potwierdza się, że coraz więcej osób w Stanach Zjednoczonych traktuje swoje psy i koty jak członków rodziny. Nie powinny więc dziwić rezultaty badania amerykańskiego portalu www.petfinder.com. Wynika z nich, że pod choinką w domach 63 proc. właścicieli psów i 58 proc. właścicieli kotów znajdą się prezenty dla czworonogów. W USA na ten cel przeznacza się blisko 5 mld dolarów.

Wiele osób uważa, że obdarowywanie czworonogów to zbyt już daleko idący wyraz miłości ich właścicieli i domena nieprzystosowanych społecznie osobników. Tymczasem odmiennego zdania są psycholodzy.

Prezent dla psa czy kota to rzecz całkiem naturalna i wynika z wrodzonej potrzeby opiekowania się słabszymi od nas – twierdzi psycholog Stanley Coren z uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

„Co złego może się stać? „W najgorszym wypadku ktoś wyda 20 dolarów na obrożę z podróbką diamentów, i tyle” – mówi.

A jest komu kupować. Według danych Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt w USA żyje w rodzinach 170 mln czworonogów. Dla porównania, w roku 1970 ta liczba nie przekraczała 62 mln.

Traktowanie zwierząt jak członków rodziny to także wynik od lat prowadzonej kampanii przez Towarzystwo.

ASPCA (The Animal Society for the Prevention  of  Cruelty to Animals) nagłaśnia akcje adopcyjne oraz konieczność sterylizacji. Działania ASPCA przynoszą wymierne efekty.  W bieżącym roku około 4 mln niechcianych czworonogów zostanie poddanych eutanazji, podczas gdy przed rokiem 1970 rocznie zabijano w USA 20 mln zwierząt.

Amerykanie najchętniej wybierają na członków rodziny psy  – aż 37 proc. gospodarstw domowych (52,5 mln psów), na drugim miejscu są koty obecne w 31 proc. gospodarstw domowych. Na dalszych miejscach są ptaki, rybki, konie, świnki morskie, chomiki, króliki i żółwie.

IN

Categories: Społeczeństwo

Comments

  1. Charlie_Charlie
    Charlie_Charlie 26 grudnia, 2011, 12:37

    moej yorkies dostaly tez prezenciki. a i dla tych z tego portalu cos mam- uprzejmie informuje ze charlie_charlie jest dzisiaj po raz ostatni.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*