Amerykańska obsesja na punkcie smartfonów

Ile razy dziennie sprawdzasz swojego smartfona? Wraz z kolejnym badaniem można już śmiało stwierdzić, że Amerykanie mają chorobliwą obsesję na punkcie swoich urządzeń mobilnych.

fot. Uzależnienie od smartfonów przybrało szerszy zasięg w USA niż epidemia otyłości

Nowe badanie Mobile Mindset Study wykazało, że 58 procent amerykańskich właścicieli smartfonów sprawdza swoje telefony co najmniej co godzinę, a znaczna część w łóżku i w łazience.

Jeśli nagle straciliby swój smartfon, aż 73 proc. przyznaje, że wpadłaby w panikę, a kolejne 14 proc. byłoby „zrozpaczonych”.

Czytaj: Fenomen smartfonów, czyli czy istnieje granica rozwoju technologicznego?

Ankieta ilustruje też w jaki sposób zmienia się zakres niegrzecznych lub niestosownych zachowań z użyciem telefonów. To, co było niedawno niewłaściwym zachowaniem dziś jest społeczną normą.

Wśród respondentów 30 procent przyznało, że sprawdza telefon podczas posiłku z inną osobą, 40 proc. w toalecie, a 24 proc. podczas prowadzenia samochodu.

Także uczestnictwo w nabożeństwie może być okazją do sprawdzenia telefonu – przyznało się do tego 9 proc. badanych osób.

Jeszcze większym natręctwem wydaje się sięganie po telefon, gdy leżymy w łóżku – w środku nocy, przed pójściem spać czy zaraz po przebudzeniu. Na takie obsesyjne zachowani cierpi – według badania – 54 proc. społeczeństwa.

Zobacz: Uzależnieni od technologii. Sprawdź, czy jesteś jednym z nich

Sondaż przeprowadziła firma Lookout we współpracy z Harris Interactive w dniach 8-10 maja na 2,097 osobach powyżej 18 roku życia.

Psychologowie już od jakiegoś czasu biją na alarm, ostrzegając przez obsesją na punkcie smartfonów. A liczba użytkowników urządzeń mobilnych wciąż wzrasta. Według danych Pew od maja 2011 do lutego 2012 roku poszybowała o 36 procent.

O to by savoir vivre zupełnie nie przepadł wraz z rozwojem technologicznym postanowił zatroszczyć się koncern Apple, wprowadzając nową aplikację o nazwie „Do Not Disturb”, która ma pomóc użytkownikom iPhonów odłączyć się od swoich telefonów.

as

Czytaj też: Życie jak w Big Brotherze

 

Categories: Społeczeństwo

Comments

 1. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 22 czerwca, 2012, 19:56

  Moze i ta firma robiaca badania to same geniusze w doborze reprezentatywnej grupy respondentow, ale trzeba byc odwaznym aby uzywac zwrotow typu „54 procent spoleczenstwa” na przykladzie badan przeprowadzonych na 2tys osob…..

  Reply this comment
 2. marta
  marta 24 czerwca, 2012, 23:12

  Dzisiaj rano przed wyjściem do pracy, siadając na kiblu, wyślizgnął mi się z tylnej kieszeni jeansów iphone 3gs i wpadł prosto do kibla, wyciągnęłam go, ciekła z niego woda… co tu dużo pisać…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*