Amerykańscy absolwenci coraz bardziej zadłużeni

Absolwenci amerykańskich szkół wyższych wchodzą w dorosłe życie z nie spłaconymi pożyczkami. Ich zadłużenie sięga średnio 24 tys. dolarów. Tymczasem rynek pracy nie pozostawia zbyt wielu wolnych miejsc dla osób bez doświadczenia zawodowego.

fot. Absolwenci American University należą do najbardziej zadłużonych w USA

Wysokość pożyczek, z którymi studenci kończą edukację w szkołach wyższych wzrosła w tym roku o 6 proc. w porównaniu z danymi z 2009 roku. Dane, opublikowane przed paroma dniami przez organizację the Project on Student Debt, pochodzą z rocznego raportu obejmującego tysiąc uczelni; państwowych i prywatnych. Pożyczki przeznaczone są zarówno na opłatę czesnego, jak i na koszty związane z akademikiem i wyżywieniem.

Skala zadłużenia absolwentów jest różna w różnych stanach. Największe długi mają studenci z północnego wschodu kraju (średnio 30 033 dol. w New Hampshire), podczas gdy najmniejsze pożyczki obciążają studentów z zachodu (średnio 12 860 dol. w stanie Utah).

Dysproporcje dotyczą nie tylko stanów, ale także i wybieranych przez abiturientów uczelni. The Project on Student Debt przyznaje, że nie ma wystarczającej bazy danych by sporządzić dokładną statystykę dotyczącą tej kategorii. Jednak na podstawie dostępnionych informacji wśród szkół publicznych absolwenci  Alabama State University, Iowa State University i University of Maine mają największe zobowiązania finansowe, zaś wśród uczelni prywatnych prowadzą American University, Florida Institute of Technology i  Ohio Northern University. Dyplom powyższych uniwersytetów oznacza dla ich posiadaczy zadłużenie sięgające nawet 61 tys. dolarów.

Tymczasem rynek pracy nie sprzyja absolwentom. Bezrobocie wśród tej grupy sięgnęlo w 2009 roku 8, 7 proc.

MB (CNNMoney)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Społeczeństwo

Comments

  1. damian
    damian 24 października, 2010, 21:48

    no i po co sie ksztalcic ? nabijac kase bankom

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*