Amerykanie nie chcą uzbrojonych nauczycieli

Po tragedii w Newtown ograniczenie dostępu do broni w USA popiera znaczna część społeczeństwa. Zdecydowana większość uważa, że w ośrodkach oświatowych należy wprowadzić dodatkową ochronę, ale nie zgadza się na to, aby w broń uzbroić nauczycieli i pedagogów.

fot. Brian Lary/ Dyskusja nt. ograniczenia dostępu do broni w USA wciąż trwa

fot. Brian Lary/ Dyskusja nt. ograniczenia dostępu do broni w USA wciąż trwa

W Stanach Zjednoczonych debata nad zbyt powszechnym dostępem do broni rozgorzała na dobre po tragedii w Newtown, gdzie 14 grudnia 2012 roku uzbrojony Adam Lanza w ciągu zaledwie 5 minut zabił 26 osób, w tym 20 dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej Sandy Hook.

Kolejne sondaże Instytutu Gallupa i Pew Research Center jasno pokazują, że Amerykanie coraz chętniej popierają projekty Baracka Obamy, aby wprowadzić zmiany legislacyjne mające na celu ograniczenie dostępu do broni. Zdecydowana większość ankietowanych (85 proc.) popiera przeprowadzanie analizy historii medycznej prywatnych posiadaczy broni palnej, a kolejne 67 proc. jest za ustanowieniem ogólnonarodowej bazy danych kontrolującej sprzedaż broni w USA.

Według najnowszego sondażu Pew Research Center społeczeństwo chce również wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa w szkołach. Aż 64 proc. ankietowanych popiera umieszczenie w szkołach dodatkowych strażników i funkcjonariuszy policji. Mimo to, 57 proc. tych samych ankietowanych sprzeciwia się uzbrajaniu nauczycieli i pedagogów.

Niemniej jednak od czasu tragedii w Newtown Amerykanie wciąż nie zmienili opinii na temat posiadania broni. Społeczeństwo jest w tej sprawie podzielone – 51 proc. ankietowanych uważa, że większą wagę należy przykładać do kontroli dostępu do broni, natomiast 45 proc. twierdzi, że ważniejsze jest w tym wypadku niezbywalne i konstytucyjne prawo Amerykanów do posiadania broni.

W gąszczu danych i opinii pozycja Joe Bidena, który przewodniczy grupie Białego Domu odpowiedzialnej za przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych ograniczających dostęp do broni, pozostaje niezmieniona od października 2012 roku. Z badań wynika, że 42 proc. ankietowanych popiera jego działania, natomiast pozostałe 42 proc. nie.

AS

Zobacz też: Południowa Dakota uzbroiła nauczycieli

Utah. Treningi strzeleckie dla nauczycieli

 

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*