Amerykanie: miłość od pierwszego wejrzenia istnieje

Większość Amerykanów wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia, nigdy nie czyta e-maili swojego partnera i uważa, że dobry seks jest bardzo ważny w relacji – wynika z sondażu 60 Minutes/Vanity Fair przeprowadzonego przez CBS.

fot. Roberto Trm via Flickr/ Blisko połowa Amerykanów wciąż szanuje tradycję proszenia rodziców o rękę córki

Jako przyczynę najczęstszych spięć w związku badani podawali wybór kanału telewizyjnego przez partnera. Mniej konfliktowa okazała się nawet sfera obowiązków domowych, dzielenia się łazienką i czytania dzieciom do snu.

Pięćdziesiąt sześć proc. z 1,100 badanych odpowiedziało, że wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia, a odsetek ten jest jeszcze większy wśród osób będących w związkach, w tym małżeńskich. Siedemnaście proc. osób przyznało się, że zaglądało do e-maili swojej drugiej połówki i tylko sześć procent jest zdania, że zdrowe życie seksualnie nie jest niezbędne w udanym związku.

Wbrew powszechnym stereotypom blisko trzy czwarte ankietowanych nie ma problemu z dogadywaniem się z teściami, ale odsetek ten spadł do 62 procent w przypadku rodzin mieszkających razem. Większość respondentów twierdzi, że ma dobre relacje z rodziną swojego partnera.

Zobacz też: W tych miastach zdradza się najczęściej

Gdy żonaty mężczyzna nie nosi obrączki, jedna trzecia uważa to za przejaw chęci podawania się za osobę samotną. Mniej podejrzanych było 11 proc. ankietowanych, którzy uważali, że mężczyzna zapomniał ją założyć.

Dwie przysięgi małżeńskie, które najtrudniej dotrzymać to: „na dobre i na złe” (28 proc.) oraz „bycie wiernym” (26 proc.).

Choć klękanie podczas oświadczyn wydaje się niektórym staromodne, to 45 proc. jest zdania, że pytanie ojca o rękę córki jest nieodzownym wyrazem grzeczności, i tylko mniej niż 5 proc. ankietowanych uznało to za obrazę i przejaw seksizmu.

Wydaje się, że bardzo wyraźny pogląd mają Amerykanie na temat związków otwartych – blisko 50 proc. uznaje je za pomyłkę, a 25 proc. za grzech. Siedem proc. ankietowanych uznało je za „dar niebios”.

Sondaż telefoniczny przeprowadzono w dniach 16-19 listopada. Margines błędu wynosił trzy procent.

as

 

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*