Ameryka świętuje Dzień Flagi

Od Alaski po Wschodnie Wybrzeże Stany Zjednoczone są dziś czerwono-biało-niebieskie. Amerykanie 14 czerwca obchodzą Święto Flagi. Prezydent Barack Obama wezwał swych rodaków aby dzień ten obchodzili z „dumą i honorem”.

fot. US Army/ 14 czerwca Amerykanie obchodzą tradycyjnie Dzień Flagi

Święto Flagi obchodzone jest dla upamiętnienia postanowień Kongresu z 14 czerwca 1777 roku, kiedy przyjęta została rezolucja o fladze narodowej. 14 czerwca został proklamowany dniem flagi w 1917 roku przez prezydenta Woodrowa Wilsona, Narodowym Dniem Flagi w 1949 roku ogłosił go Kongres USA.

„Chociaż wygląd naszej flagi zmieniał się wraz z historią Republiki, flaga na zawsze pozostanie symbolem idei, leżących u podstaw naszego narodu: wolności, demokracji i obywatelskich swobód” – mówił w przededniu święta prezydent Obama, wzywając swych rodaków aby Dzień Flagi obchodzili z „dumą i honorem”.

Amerykańska flaga zmieniała się na przestrzeni lat. W 1777 roku postanowiono, będzie znajdować się na niej 13 pasów, na przemian czerwonych i białych oraz 13 białych gwiazd na niebieskim tle miało symbolizować unię.

Flaga jaką dziś znamy wygląda inaczej: znajduje się na niej 50 gwiazd symbolizujących 50 stanów, zaś 13 pasów oznacza pierwsze kolonie. Biel oznacza czystość i niewinność; czerwień – niezłomność i męstwo; natomiast błękit – czujność, wytrwałość i sprawiedliwość.

W Stanach Zjednoczonych barwy narodowe znaleźć można dziś niemal w każdym amerykańskim domu. W Święto Flagi Amerykanie ozdabiają swoje domy flagami, demonstrując w ten sposób swój patriotyzm. Barwy państwowe można spotkać na każdym kroku. W sklepach sprzedawane są kubeczki, długopisy, naczynia, parasole, ciasta a nawet bielizna z symbolem flagi. Białe, czerwone i niebieskie barwy będą wszechobecne przez najbliższe trzy tygodnie: do 4 lipca, kiedy Amerykanie hucznie obchodzą Dzień Niepodległości.

in

 

 

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*