AI: w 2015 r. liczba wykonanych wyroków śmierci najwyższa od 1989 r.

fot.Paul Buck/PAP/EPA

fot.Paul Buck/PAP/EPA

W 2015 r. liczba egzekucji skazanych na karę śmierci wzrosła o 54 proc. w stosunku do roku poprzedniego, osiągając tym samym najwyższy poziom od 1989 r. – alarmuje broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) w opublikowanym w środę dorocznym raporcie.

Z danych organizacji wynika, że w 2015 roku dokonano co najmniej 1 634 egzekucji w 25 krajach, przy czym aż 89 proc. z nich w trzech państwach: Iranie (co najmniej 977), Pakistanie (326) i Arabii Saudyjskiej (158). Na czwartym miejscu w tej klasyfikacji znalazły się Stany Zjednoczone, w których dokonano 28 egzekucji.

Jak co roku dane w raporcie AI nt. stosowania kary śmierci na świecie nie zawierają statystyk z Chin, ponieważ w Państwie Środka informacje dot. egzekucji objęte są tajemnicą państwową – czytamy na stronie internetowej organizacji. Jednak według szacunków AI to właśnie w tym kraju dokonuje się najwięcej egzekucji, liczonych „w tysiącach”.

„Wzrost liczby wykonanych egzekucji jest niezwykle niepokojący” – skomentował w swoim komunikacie sekretarz generalny AI, Salil Shetty. „Arabia Saudyjska, Iran i Pakistan wykonywały egzekucje na bezprecedensową skalę, często po niesprawiedliwych procesach. Ta rzeź musi się skończyć” – wezwał Shetty.

„Na szczęście państwa, które przeprowadzają egzekucje, należą do mniejszości, która jest coraz bardziej izolowana” – cieszył się Shetty. „A w 2015 roku cztery kolejne kraje usunęły tę barbarzyńską karę ze swojego prawa” – dodał. Z Republiką Konga, Fidżi, Madagaskarem i Surinamem, które w ub.r. zniosły karę śmierci, jej dokonywanie zakazane jest obecnie w 102 krajach. W sumie w 140 państwach przez ostatnie dziesięć lat nie wykonano żadnej egzekucji.

Jeśli chodzi o wydawanie wyroków śmierci, AI naliczyła ich w 2015 roku „co najmniej 1 998 w 61 krajach”, czyli o wiele mniej niż rok wcześniej (2 466 w 55 krajach). „Jednak spadek ten jest częściowo spowodowany trudnościami, jakie napotkała AI podczas potwierdzania danych w wielu krajach, m.in. w Iranie i Arabii Saudyjskiej” – zaznacza organizacja.

Kilka państw, m.in. Chiny, Iran i Arabia Saudyjska, nadal skazywały na karę śmierci za przestępstwa – w tym przemyt, korupcję, „cudzołóstwo” i „bluźnierstwo” – które nie spełniają międzynarodowych kryteriów prawnych „najpoważniejszych przestępstw” – informuje AI na swojej stronie internetowej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*