Aborcja: młodzi Amerykanie wcale nie tacy postępowi?

Badanie przeprowadzone wśród Amerykanów pokazało, że nie mają oni jednoznacznej opinii na temat aborcji. Co najdziwniejsze, młodzi, mimo że są tolerancyjni wobec małżeństw homoseksualnych, nie różnią się od starszych pokoleń jeżeli chodzi o zdanie na temat usuwania ciąży.

Jak pokazała ankieta przeprowadzona przez Public Religion Research Institute, 56 % respondentów twierdzi, że aborcja powinna być legalna we wszystkich lub w większości przypadków. Jednocześnie również ponad połowa, bo 52 % uważa, że usuwanie ciąży jest złe z moralnego punktu widzenia. Wielu ludzi nie potrafiło jednoznacznie zdecydować czy są za czy przeciw aborcji.

Pracownicy Public Religion Research Institute zwrócili uwagę na fakt, że wśród młodego pokolenia wcale nie obserwuje się postawy proaborcyjnej. Oczekiwano bowiem, że młodzi będą bardziej postępowi w swoich poglądach. Dla porównania, przedstawiono wyniki ankiety dotyczącej małżeństw homoseksualnych: wśród osób w wieku 50-64 lata popierało je 32% osób, a wśród 19-28-latków już aż 57 procent.

– Większość młodych ludzi zna osobiście przynajmniej jednego homoseksualistę, ale nie obserwuje się podobnej tendencji jeśli chodzi o popełnione aborcje, choć i tak do 45 roku życia zdecyduje się na nie jedna trzecia Amerykanek – tłumaczy tą rozbieżność Leslie Kantor z Planned Parenthood Federation of America (Amerykańska Federacja Planowania Rodziny).

Ankieta została przeprowadzona między 22 kwietnia a 8 maja wśród 3 tys. osób ze Stanów Zjednoczonych, z którymi skontaktowano się przez telefon. Margines błędu badania wynosi 2 punkty procentowe.

MK

Categories: Społeczeństwo
Tags: aborcja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*