800 tysięcy szczepionek wycofane z obiegu

Jeden z pięciu producentów szczepionki przeciwko wirusowi grypy A H1N1 wycofuje 800 tysięcy dawek swojego specyfiku przeznaczonego dla dzieci, ponieważ jego działanie może być słabsze niż sugerowały wczęnsiejsze badania. Francuska firma Sanofi Pasteur i Centrum Kontroli i Zwalczania Chorób (CDC) ogłosiły, że wycofanie szczepionki z obiegu nie jest w żaden spowodowane obawami o bezpieczeństwo szczepionych dzieci.

 flu2

Wycofana szczepionka była przeznaczona dla dzieci w wieku od 6 do 35 miesięcy. Amerykańskie Centrum Kontrroli i Zwalczania Chorób podkreśla, że dzieci które zostały wcześniej zaszczepione szczepionka francuskiej produkcji nie muszą być ponownie szczepione, chociaż specyfik okazał się o 12 proc. słabszy niż zalecana norma.

Nie stanowi on także żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dzieci.

Producent podkreśla, że z przeprowadzanych przez niego badań wynika, że nawet połowa zalecanej dawki bywa wystarczająco silna w walce z wirusem grypy. Dlatego właśnie nie ma potrzeby powtórnych szczepień.

Według danych CDC szczepionka została rozesłana do lekarzy i przychodni na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Pochodzi ona z serii wyprodukowanej przez Sanofi Pasteur w laboratoriach w Swiftwater, w Pennsylwanii, w postaci ćwierć-miligramowych strzykawek z preparatem.

 

IN (inf.wł., CDC, CNN)

Copyright ©2009 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*