80 milionów Amerykanów z H1N1

Szczep grypy H1N1 jest w odwrocie, nie wiadomo jednak czy nie będzie jej nawrotu i czy wirus się nie zmutuje – poinformowało Amerykańskie  Centrum Prewencji i Chorób Zakaźnych.  Według danych Centrum zarażonych wirusem jest 80 milionów Amerykanów, grypa zabiła 16 tysięy osób ( w tym 1750-cioro dzieci), 360 tysięcy zostało hospitalizowanych.

Ogłoszony  w miniony piątek raport mówi również o tym, że 90% chorych nie zaszczepiło się wcześniej przeciwko tzw.”świńskiej grypie”. W całych Stanach Zjednoczonych szczepionkę przyjęło 61 milionów Amerykanów czyli 20 proc. całej populacji USA.

Raport odnotowuje również niską liczbę personelu medycznego,który poddał się szczepieniom. Zaledwie 22 procent pracowników służby medycznej przyjęło szczepionę, mimo, że są to osoby pierwszego kontaktu z chorymi. Placówki medyczne w indywidualny sposób podeszły do obowiązku szczepień swoich pracowników. W niektórych szpitalach  postawiono ultimatum: szczepienie albo zwolnienie. Takie rygorystyczne rozporządzenie wprowadził m.in. chicagowski szpital Ressurection.

AG ( Inf.wł, Reuters)

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*