Czy według Pana/Pani USA powinny znieść wizy dla Polaków? Dlaczego tak/nie?

Czy według Pana/Pani USA powinny znieść wizy dla Polaków? Dlaczego tak/nie?

Eugeniusz i Jolanta Rosypal (71 i 62 lata, prywatni przedsiębiorcy):

Eugeniusz: Tak, przydałoby się. Dlatego, że Polska przez tyle lat pomagała Ameryce. To powinni się za to odwdzięczyć.

Jolanta: Zależy dla kogo. Nie chciałabym, żeby mi się tu niektóre osoby z Polski zjawiły. Ale ogólnie uważam, że to skandal i że Polska jest dyskryminowana, bo Polska robi, co Ameryka chce, a dają wizy wszystkim innym, tylko nie Polakom.

Grażyna Heifer (63 lata, emerytka):

Oczywiście, że powinni znieść. To jest świństwo, że tak długo to trwa. Obiecał głupi Obama Polakom, że zniesie wizy, ale wypiął się na nich. Chamstwo! Chciałabym, żeby rodzina mogła mnie odwiedzać normalnie, bez problemu, bez kosztów ogromnych i dyskryminacji, poniżania. Ale przede wszystkim chodzi o to, że chętnie by przyjechali odwiedzić, bo już są w takim wieku, że mogą pojechać na jakiś tam czas i nawet ich stać, ale mimo wszystko nie na tyle, żeby płacić ponad 100 dolarów za wizę, której nawet nie dostaną, bo zazwyczaj i tak odmawiają, a koszy są. Dlaczego akurat Polskę odsuwają? Polska im pomaga! W Afganistanie, w Turcji –wszędzie się udziela. Inne kraje nie słychać, żeby tam wysyłały ludzi. Specjalne jednostki z Polski tylko jechały. Polacy wciąż Amerykanom pomagają, a oni się wciąż na nas wypinają. Wszystkie inne kraje mają więcej pomocy, więcej praw, a nic nie robią, albo niedużo. Mnie to cholera za to bierze, zabiłabym, jak to widzę.

Małgorzata Werner (45 lat, opiekunka do dzieci):

Oczywiście, że jestem za zniesieniem wiz. Wizyta w ambasadzie amerykańskiej nie należy do przyjemności. Zabiera sporo czasu, a wiza sporo kosztuje. Jesteśmy w Europie i w Unii – to też powód, żeby nie odmawiać nam wiz. Sporo Polaków przyjeżdża tylko w odwiedziny i na wakacje. Nielegalna praca w Stanach coraz mniej się opłaca.

Andrzej Halicki (41 lat, architekt):

Wszyscy są za zniesieniem wiz. Co do tego nie ma chyba wątpliwości. Bo to wielkie utrudnienie i dużo kosztuje. Wszyscy tu kiedyś przyjechali, więc rozumieją potrzebę zniesienia wiz. Poza tym cała Unia Europejska nie ma wiz, więc to jest niesprawiedliwe. I Amerykanie nie potrzebują wiz do Polski, więc dlaczego my powinniśmy je mieć? Tutaj nie ma co się zastanawiać, nikomu z Polaków wizy nie służą.

Marcin Biela (35 lat, przedsiębiorca budowlany):

Mam mieszane odczucia co do wiz. Z jednej strony jako Polak chciałbym, by były zniesione i byśmy byli traktowani jak inni przedstawiciele Unii Europejskiej. Z drugiej strony jednak mam świadomość, że w celach zarobkowych nowa fala ludzi wyjedzie „za chlebem”, jeżeli wizy zostaną zniesione. I nie sądzę, by było to korzystnie dla Polski i dla tutejszej Polonii.

Sylwia Wieczorek (27 lat, fizjoterapeutka):

Jestem za zniesieniem wiz. Chciałabym, żeby moi znajomi mogli mnie odwiedzać, kiedy tylko zapragną i żeby moja rodzina mogła przyjeżdżać do mnie na wakacje. I chciałabym, żeby studenci fizjoterapii mogli przyjeżdżać tu na praktyki. Poza tym dlaczego Amerykanie nie mają w takim razie wiz do Polski?

Aleksandra Magielda (22 lata, studentka):

Jestem za tym, żeby znieść wizy i żeby była ESTA (Electronic System for Travel Authorization – przyp. red.) tak jak w innych europejskich krajach. To by bardzo ułatwiło podróżowanie młodym ludziom, bo kiedy przyjeżdżamy tylko w celach turystycznych i kiedy na przykład jest tani bilet, to można od razu zarezerwować bilet, później zarejestrować się na ESTA i lecieć. A nie tak jak teraz – umawiać się na wizytę do ambasady. To w sumie teraz nie trwa długo, ale nigdy nie wiadomo, bo jeżeli jest dużo wniosków, to można czekać nawet 2 czy 3 tygodnie. Bilet drożeje i nigdy nie można być pewnym czy się dostanie wizę, czy nie. A poza tym to jest bardzo drogie.

Spisała: Anna Draniewicz

fot.Olek Remesz/Jnn13/Wikipedia

Comments

  1. Obcy w mieście
    Obcy w mieście 21 września, 2015, 11:01

    Kiedy w dyskursie wizowym pojawi się oświecenie? Wiza turystyczna wydawana jest na 10 lat i koszt jest jednorazowy. Po wjeździe do USA otrzymujemy przyzwolenie na pobyt przez 6 miesięcy. W tym okresie w szczególnych okolicznościach osoba taka ma uprawnienie ubiegać się o zmianę statusu (np. nauka). Wiza nie uprawnia do pracy.
    Włączenie Polski do programu bezwizowego dla większości kojarzy się ze ZNIESIENIEM WSZELKICH OGRANICZEŃ. Ludziom wydaje się że będzie jak w Europie, bezstresowe podróżowanie + prawo do osiedlania się i do pracy…. Proszę eksponować w przestrzeni publicznej RZECZYWISTOŚĆ „bezwizową” o którą tak intensywnie i namiętnie zabiegamy, czyli wersję kanadyjską a nie europejską. Dodatkowo perspektywę licznych rozczarowań i upokorzeń na punktach wjazdu wraz z koniecznością podróży powrotnej w ciągu 24h dla niektórych. Dla innych brak opcji zmiany statusu wizy turystycznej na studencką. Dla wszystkich brak opcji legalnego pobytu dłuższego niż 90 dni.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*