ŚDM. Mieszkaniec Kokotowa: wizyta papieża Franciszka to życiowa niespodzianka

fot.grzegorz Momot/EPA

fot.grzegorz Momot/EPA

To życiowa niespodzianka – powiedział PAP o wizycie papieża na Polach Miłosierdzia w Brzegach koło Krakowa mieszkaniec sąsiedniego Kokotowa Onufry Wolak. Jego dom stoi kilkaset metrów i niemal na wprost od podwyższenia, które zbudowano dla Franciszka.

Posesja Wolaka, która ma adres w Kokotowie, położona jest przy drodze łączącej Campus Misericordiae (Pola Miłosierdzia) z centrum tej wsi. Dom stoi na skraju lasu, obok linii wysokiego napięcia i sektorów, w których zgromadzili się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. Odległość do podwyższenia, na którym jest ołtarz i miejsce dla papieża, to kilkaset metrów. Według gospodarza są domy, które znajdują się bliżej ołtarza, ale są położone za nim.

W sobotę, u 85-letniego Wolaka były jego dzieci, wnuki i prawnuczka. Część przyjechała z zagranicy. Jeszcze przed rozpoczęciem czuwania z młodzieżą, PAP spytała gospodarza, czy tłumy, które wtedy gromadziły się w okolicy, to bardziej radość, czy kłopot. „Kłopot był, teraz jest radość” – opowiedział Wolak.

„To życiowa niespodzianka. Tyle lat się tu mieszka. Przypominają mi się słowa Jana Pawła II – nie przyszliście do mnie, to ja przyszedłem do was” – powiedział gospodarz.

Dodał, że w Rzymie nigdy nie był. Uczestniczył natomiast w poprzednich pielgrzymkach papieży do Polski, m.in. w Częstochowie.

Wolak powiedział, że nie spodziewał się aż tylu ludzi. „Naprawdę, to poruszające” – mówił.

Przyznał, że trwające przez 1,5 roku przygotowania do uroczystości w Brzegach sprawiały mu pewien kłopot. Na jego posesji m.in. parkowały pojazdy budowalne. „Przyjmowałem, co mogłem” – powiedział.

W sobotę posesję odwiedzali księża i siostry zakonne. Niektórzy pielgrzymi prosili o wodę, ktoś napompował sobie dmuchany materac. „Jeden pielgrzym umył sobie nogi” – dodała córka Wolaka. „Cała przyjemność po naszej stronie” – powiedział jej ojciec.

Wolak wybudował swój dom na początku lat 60. XX w. Zrobił to sam. Przez większość życia pracował jako murarz, był brygadzistą. Pracował na budowach m.in. w Krakowie i Nowej Hucie, a także za granicą.

Z Brzegów Rafał Lesiecki (PAP)

Categories: SDM
Tags: papież, ŚDM, wizyta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*