Wielkie przygotowania do odpustu w kościele św. Wojciecha

Wielkie przygotowania do odpustu w kościele św. Wojciecha

W kościele św. Wojciecha w chicagowskiej dzielnicy Pilsen rozpoczęły się intensywne przygotowania w związku ze zbliżającą się uroczystością ku czci patrona Polski.

Zwieńczeniem przygotowań będzie uroczysta koncelebrowana msza święta ku czci św. Wojciecha – patrona Polski. Zostanie ona odprawiona w niedzielę, 22 kwietnia br., o godzinie 8 rano przez ks. Michała Lewonia, ks. proboszcza Michaela Enrighta i zaproszonych księży.

W związku z zaplanowaną uroczystością wierni polonijnej wspólnoty św. Wojciecha zaplanowali prace porządkowe i dekorowanie świątyni.
W sobotę, 21 kwietnia od godziny 10 rano rozpocznie się wielkie sprzątanie kościoła. Zaproszeni są wszyscy chętni do pracy charytatywnej. Koordynatorzy akcji proszeni są o zabranie ze sobą własnych środków czyszczących.

Niezależnie od przygotowań do uroczystej mszy warto pamiętać, że w każdy piątek w godzinach od 7 do 9 wieczorem w kościele św. Wojciecha jest adoracja Najświętszego Sakramentu w języku polskim.

Wszyscy, którym sprawa uratowania kościoła leży na sercu, mogą wpłacać ofiary i donacje na konto bankowe nowo powstałej organizacji Save St. Adalbert Church (Uratujmy Kościół Świętego Wojciecha), którą założył Komitet Obrony Kościoła św. Wojciecha, działający przy Kongresie Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowym Polskim. Na czele organzacji stoi prezes KPA i ZNP Frank Spula.

Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka

Jak przyłączyć się do ratowania kościoła

Osoby, które chciałyby przekazać swe dary na rzecz ratowania świątyni, mogą dokonywać wpłat na konto organizacji Save St. Adalbert Church (Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha): Polish & Slavic Federal Credit Union numer konta: 1345983

Liturgia w języku polskim

– Polska msza święta jest odprawiana w kościele św. Wojciecha w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 8 rano.

– Adoracja Najświętszego Sakramentu w języku polskim odbywa się w kościele św. Wojciecha w każdy piątek, w godzinach od 7 do 9 pm.

– W niedzielę 22 kwietnia o godzinie 8 am, odprawiona zostanie druga w tym miesiącu uroczysta koncelebrowana msza ku czci św. Wojciecha – patrona Polski.

Rys historyczny

Kościół pw. św. Wojciecha znajdujący się pod adresem 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago jest architektoniczną perłą. Parafia św. Wojciecha powstała ponad 143 lata temu i skupiała polskich imigrantów. Jej wnętrze wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim i zwieńczona dwiema wieżami, na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.

Categories: Polonia, save st adalbert

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*