Patriotyczny koncert i światowa premiera poloneza Polonia Restituta

Patriotyczny koncert i światowa premiera poloneza Polonia Restituta

Podczas mszy polskiej w niedzielę 2 września przypomniano o historycznym znaczeniu kościoła św. Wojciecha oraz o uroczystym patriotycznym koncercie Polonia Restituta i światowej premierze poloneza Polonia Restituta z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Można już wygrać bezpłatne bilety na ten koncert, z którego dochód zostane przeznaczony na renowację zabytkowej świątyni.

W kościele św. Wojciecha w chicagowskim Pilsen na tydzień przed galowym koncertem patriotycznym mszę świętą w języku polskim odprawił ksiądz Andrzej Iżyk z parafii św. Konstancji. Witając wiernych ksiądz Iżyk nawiązał do bogatej i burzliwej historii zabytkowej świątyni, wybudowanej przez polskich emigrantów, i wyraził nadzieję na eucharystyczne spotkanie w przyszłym miesiącu w jeszcze liczniejszym gronie.
Czytania: pierwsze z Księgi Powtórzonego Prawa i drugie z Listu Świętego Jakuba Apostoła zaprezentowały bliźniaczki Elżbieta i Teresa Stękała. Siostry wspólnie z bratem Karolem zaśpiewały psalm responsoryjny: ,,Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie” i werset przed Ewangelią. Homilię wygłosił ks. Andrzej Iżyk. Zachęcała ona wiernych do refleksji nad ludzkim postępowaniem oraz niezgodnością tego, co się mówi i robi. Do mszy służyli szafarze Eucharysti: Edward Czupryna i Jan Tracz.
Janusz Olechny przeczytał wezwania modlitwy wiernych w intencjach: ofiar II wojny światowej, NSZZ Solidarność w 38. rocznicę powstania związku i podpisania Porozumień Sierpniowych, a także o czystość myśli i serca. Podczas mszy, oprócz pieśni religijnych przygotowanych przez organistkę i dyrektor muzyczną Ewę Kobak wierni usłyszeli Ave Maryja w wykonaniu Elżbiety i Teresy Stękała na flet i klarnet.
Na zakończenie Eucharystii ksiądz Andrzej Iżyk, w imieniu wspólnoty kościelnej Save St. Adalbert Church i The Chicago Chopin Society, aprosił Polonię do kościoła św. Wojciecha na światową premierę poloneza Polonia Restituta podczas koncertu patriotycznego, który odbędzie się w niedzielę, 9 września, o godzinie 4 po południu.
Przypomniał, że bilety na koncert, w cenie 25 i 15 dol., można jeszcze nabyć w następujących miejscach: DOMA przy 3414 N Harlem, księgarnia Źródło przy 5517 W Belmont Ave, Rich’s Deli 857 W. Western Ave, siedziba Związku Narodowego Polskiego w Chicago, przy 6100 N. Cicero Ave. u pani Marii Srodon, telefon (773) 286-0500 wew. 312 oraz online www.chicagochopinsociety.com
Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na renowację kościoła.
Dla wygody melomanów w dniu koncertu organizatorzy zapewnili odpłatny przejazd na trasie do i z kościoła św. Wojciecha. Odjazd autobusu o godzinie 2.00 pm sprzed Centrali Radia Maryja 6965 W. Belmont Ave. i o godz. 2.30 sprzed banku PNC, na skrzyżowaniu Milwaukee i Belmont. Bilety autobusowe w cenie 10 dolarów można zarezerwować dzwoniąc pod numery: do Edyty (773) 704-3264 lub Wandy (847) 825-8614. Dodatkowe informacje o koncercie w cz. IV s. 12.
W trosce o czytelników ,,Dziennika Związkowego” organizatorzy przeznaczyli 2 bilety na nagrody w quizie wiedzy o kościele św. Wojciecha i z historii niepodległej Polski.
Uczestnicy gazetowego quizu poprawnymi odpowiedziami na 2 pytania zestawu zagwarantują sobie darmowy bilet na koncert do odbioru w dniu koncertu, przy wejściu do kościoła.
Aby wygrać bilet, należy: udzielić telefonicznie poprawnej odpowiedzi na 2 pytania, przedstawić się z imienia i nazwiska oraz podać numer swojego telefonu, dzwoniąc do reprezentanta wspólnoty św. Wojciecha pod nr: (773) 314-3201.
Dwa zestawy pytań konkursowych:
1) – Ile razy wspólnota św. Wojciecha uczestniczyła w paradzie z okazji święta Konstytucji 3 Maja?
– Kiedy obchodzimy w Polsce narodowe święto niepodległości?
2) – Wymień imię i nazwisko prezesa wspólnoty kościelnej Save St. Adalbert Church.
– Po ilu latach zaborów Polska odzyskała niepodległość?

 

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka

Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha

Trwa akcja na rzecz uratowania zabytkowego, wybudowanego przez Polonię kościoła św. Wojciecha, któremu grozi likwidacja. Organizacja Save St. Adalbert Church prowadzi zbiórkę funduszy mających ocalić historyczny polonijny kościół.

Jak przyłączyć się do ratowania kościoła

Osoby, które chciałyby przekazać swe dary na rzecz ratowania świątyni, mogą dokonywać wpłat na konto organizacji Save St. Adalbert Church (Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha): Polish & Slavic Federal Credit Union numer konta: 1345983

Liturgia w języku polskim
– Polska msza święta jest odprawiana w kościele św. Wojciecha w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 8 rano.
– Adoracja Najświętszego Sakramentu w języku polskim odbywa się w kościele św. Wojciecha w każdy piątek, w godzinach od 7 do 9 pm.

Rys historyczny
Kościół pw. św. Wojciecha, znajdujący się pod adresem 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago, jest architektoniczną perłą. Parafia św. Wojciecha powstała ponad 144 lata temu i skupiała polskich imigrantów. Jej wnętrze wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim i zwieńczona dwiema wieżami na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.

(inf. wł.)

 

 • DAR_2959
 • DAR_2960
 • DAR_2965
 • DAR_2968
 • DAR_2970
 • DAR_2972
 • DAR_2975
 • DAR_2979
 • DAR_2988
 • DAR_2990
 • DAR_2993
 • DAR_2994
 • DAR_2997
 • DAR_2998
 • DAR_3001
 • DAR_3002
 • DAR_3005
 • DAR_3006
 • DAR_3009
 • DAR_3012
 • DAR_3015
 • DAR_3020
 • DAR_3022
 • DAR_3026
 • DAR_3034
 • DAR_3037
 • DAR_3038

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 22 września, 2018, 13:37

  Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

  Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

  Dla darów Nieba….

  Tęskno mi, Panie…

  *

  Do kraju tego, gdzie winą jest dużą

  Popsować gniazdo na gruszy bocianie,

  Bo wszystkim służą…

  Tęskno mi, Panie…

  *

  Do kraju tego, gdzie pierwsze ukłony

  Są, jak odwieczne Chrystusa wyznanie,

  „Bądź pochwalony!”

  Tęskno mi, Panie…

  *

  Tęskno mi jeszcze i do rzeczy innej,

  Której już nie wiem, gdzie leży mieszkanie,

  Równie niewinnej…

  Tęskno mi, Panie…

  *

  Do bez-tęsknoty i do bez-myślenia,

  Do tych, co mają tak za tak – nie za nie,

  Bez światło-cienia…

  Tęskno mi, Panie…

  *

  Tęskno mi owdzie, gdzie któż o mnie stoi?

  I tak być musi, choć się tak nie stanie

  Przyjaźni mojéj…

  Tęskno mi, Panie…

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 22 września, 2018, 18:11

  Ależ ten kościół piękny. Piękny też swoimi wiernymi.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*