Ratujemy kościół św. Wojciecha

Ratujemy kościół św. Wojciecha

Trwa akcja na rzecz uratowania kościoła św. Wojciecha. Nowo powstała organizacja Save St. Adalbert Church organizuje zbiórkę funduszy mających ocalić historyczny polonijny kościół.

Przypomnijmy, że zabytkowa świątynia wymaga gruntownego, kosztownego remontu i Archidiecezja Chicagowska podjęła decyzję o zamknięciu i sprzedaży kościoła wybudowanego przez polskich imigrantów.

Chicagowska Polonia ostro zaprotestowała przeciwko planom archidiecezji i od prawie trzech lat walczy o uratowanie kościoła organizując zbiórki środków finansowych, nagłaśniając akcję ratowania kościoła w polonijnych mediach oraz organizując pokojowe manifestacje przed katedrą Najświętszego Imienia Jezusa.

Msza Wielkanocna w niedzielę, 1 kwietnia o godz. 8 am

Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego oświadczył, że Komitet Obrony Kościoła św. Wojciecha, którego jest założycielem i przewodniczącym, zalegalizował działalność organizacji o nazwie Save St. Adalbert Church i na koncie organizacji można gromadzić środki finansowe na rzecz ocalenia polonijnego zabytku.

Komitet Save St. Adalbert Church apeluje o wsparcie  do całej Polonii –  do wszystkich, którym leży na sercu ratowanie pięknej polonijnej świątyni. Donacje na rzecz ocalenia kościoła św. Wojciecha w Chicago będzie  można wpłacać na konto Save St. Adalbert Church: Polish & Slavic Federal Credit Union #1345983

Prezes Frank Spula i  komitet  Save St. Adalbert Church dziękują wszystkim ludziom dobrej woli za dotychczasowe wsparcie na rzecz prowadzonej  akcji oraz składają całej  Polonii  serdecznie życzenia radosnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych w gronie rodziny i przyjaciół.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Darek Piłka

Liturgia w języku polskim

Jak dotąd znaczącym sukcesem polonijnej wspólnoty w kościele świętego Wojciecha, było wznowienie mszy świętych w języku polskim. W niedzielę, 7 czerwca 2015 roku pierwszą Eucharystię i kolejne przez 2016 rok sprawował ksiądz Michał Lewoń. Na pierwszej mszy świętej zgromadziło się zaledwie 60 wiernych. Po otrzymaniu przez księdza Lewonia probostwa – od września 2016 r. msze święte w języku polskim odprawiał ksiądz Robert Frączak. Od listopada 2017 roku, w kościele Świętego Wojciecha polskie msze ponownie odprawia ksiądz Michał Lewoń. W grudniu 2016 roku polską pasterkę odprawił ksiądz proboszcz Michael Enright. Od września 2017 roku wierni adorują w języku polskim Najświętszy Sakrament, w każdy piątek o godzinie 7 pm.

Rys historyczny

Kościół pw. św. Wojciecha w chicagowskiej dzielnicy Pilsen jest architektoniczną perłą. Parafia św. Wojciecha powstała ponad 143 lata temu i skupiała polskich imigrantów. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim i zwieńczona dwiema wieżami, była wzorowana na rzymskiej Bazylice Świętego Pawła za Murami. Jej wnętrze wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. W 2017 we wstępnej opinii polskich historyków sztuki kościół został zaliczony do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych polskich katedr w USA.

Comments

 1. Stefan
  Stefan 1 kwietnia, 2018, 12:09

  Kosciol stanowia ludzie a nie mury lub obrazki Po co ratowac skoro nikt nie chce tam chodzic Polityka Trumpa wobec immigrantow juz niedlugo przyniesie owoce w postacji zamknietych polskich sklepow kosciolow itd Transfer bogactwa do 1% najbogatszych kosztem biednych emigrantow zostal przeglosowany przez republikanow Zobaczycie ludziska w styczniu 2019 przy rozliczaniu podatkow co sie bedzie dzialo zwlaszcza ci co maja duze domy i dzieci na studiach limit odpisow 10 tys

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 1 kwietnia, 2018, 15:46

  Z całego serca życzę powodzenia. Kościół w Polsce nas jednoczy i zza granicą też powinien jednoczyć. Zobaczymy ile Polacy są warci ? Żydzi to by obronili swoją synagogę, jeszcze rząd USA by dla nich dołożył.

  Reply this comment
 3. niklot
  niklot 1 kwietnia, 2018, 15:53

  Kościół jest „żywy” a Jego istnienie zależy od wiernych. Oczywiście nie można na ubecki pomiot z grupy Jarmakowski i jego lewacka psiarnia…wystarczy, że nie będą ujadać..ale to chyba niemożliwe, żeby kundle nie ujadały. Nie ma co na nich patrzeć, trzeba robić swoje. Oczywiście ksiądz powinien odmawiać w pochowaniu polskojęzycznego ścierwa. Walczcie więc i ducha nie gaście !

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 1 kwietnia, 2018, 18:09

   Sorry idioto, ale Jarmakowski i jego portal (zydowski) to jak najbardziej prawica.
   Ty tego nigdy nie zauwazysz, gdyz wierzysz w zydowskiego bozka – no coz.
   Twoj ksiadz – pedofil (diwron) ci to „wytlumaczy”. LOL.

   Reply this comment
   • Yaroon
    Yaroon 1 kwietnia, 2018, 18:32

    Rysiu …prawdziwy amerykaniec z dobrym stanfordzkim akcentem 🙂 Pełen szpan menela z szikago, co to chce się „wozić” ale „kapusty” niet 🙂 . Jacy wy jesteście zabawni i śmieszni zarazem. Strugacie inteligentów a tak naprawdę -nikt was nie słucha i nikt z wami się nie liczy. Znaczycie tyle, ile mysie gówno w krupach 🙂

    Reply this comment
    • Yaroon
     Yaroon 1 kwietnia, 2018, 18:38

     Rysiu-przecież Jarmakowski i jego kundle aż kipią na słowo endek, więc jaka z Progressu i Jarmakowskiego prawica? Nienawidzi PiS-u! Rysiu -matołku jak nie rozumiesz polityki – to nie dyskutuj i nie ośmieszaj się. Lepiej naostrz łopatę 🙂 Oj ty chicagowski głuptasku 🙂

     Reply this comment
     • Piotr-elder
      Piotr-elder 1 kwietnia, 2018, 18:41

      Ty myślisz, że Rysiu coś z tego zrozumie? 🙂 Zaraz Cię wyzwie 🙂 Te Rysie, Lucky, Frank to debile i szkoda na nich czasu i atłasu. Podejrzewam, że to jeden idiota w 3 odsłonach (pod 3 nickami!)

 4. niklot
  niklot 1 kwietnia, 2018, 15:55

  Kościół jest „żywy” a Jego istnienie zależy od wiernych. Oczywiście nie można liczyć na ubecki pomiot z grupy Jarmakowski i jego lewacka psiarnia…wystarczy, że nie będą ujadać..ale to chyba niemożliwe, żeby kundle nie ujadały. Nie ma co na nich patrzeć, trzeba robić swoje. Ksiądz powinien odmawiać w pochowaniu polskojęzycznego ścierwa. Walczcie więc i ducha nie gaście !

  Reply this comment
 5. Stella
  Stella 9 kwietnia, 2018, 03:30

  Kosciol to swiete miejce. Nibby sciany, ale jakie?
  Przebywajac w kosciele, ktory zyje, pachnie ciagle palacymi sie swiecami i ten glos grajacych koscielnych organ, ktory odbija sie o te sciany.
  Ludzie, ktorzy tego nie czuja sa nieszczesliwi. Ciagle gdzies pedza. Najczesciej za pieniadzem i zyja w strachu , a przecierz i tak kazdy na swoj pogrzeb zdazy.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*